Dzielnicowy na spotkaniu z działkowcami
W sobotę w siedzibie działkowców w Wejherowie, odbyła się spotkanie. W którym udział wziął dzielnicowy z wejherowskiej komendy. Podczas spotkania funkcjonariusz mówił o bezpieczeństwie na terenie ogródków działkowych.
W sobotę po południu na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Wejherowie odbyło się spotkanie w którym m.in. uczestniczył dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Podczas spotkania mówił na temat bezpieczeństwa na terenie ogródków działkowych przypominając podstawowe zasady bezpieczeństwa. Ponadto mówił o bezpieczeństwie pieszych w ramach akcji „Na drodze Patrz i słuchaj” oraz o bezpieczeństwie cyklistów – w ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Kończąc swoje wystąpienie zachęcał do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i wyjaśnił różne aspekty działań na rzecz bezpieczeństwa w tym możliwości podniesienia poziomu bezpieczeństwa poprzez działania samych działkowców.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie na terenie ogródków działkowych:
- Nie pozostawiajmy żadnych wartościowych przedmiotów bez nadzoru..
- Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki. Klucza nigdy nie zostawiajmy pod wycieraczką.
- Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Nasza przezorność i spostrzegawczość może uchronić przed kradzieżą, a nasze uwagi mogą być przydatne, gdyby doszło do włamania.
- Podczas prac porządkowych w ogródkach, nie pozostawiajmy w widocznym miejscu rzeczy wartościowych np. telefonu komórkowego czy torebki, gdyż złodziej może wykorzystać chwilę naszej nieuwagi i nas okraść.
- Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Nasi nowi „pomocni znajomi”, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą podzielić się własnymi ustaleniami z włamywaczami.
- Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukrytą biżuterię i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
- Dobrze jest sfotografować bądź zanotować sobie na kartce lub w podręcznym notesie marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz trwale swymi inicjałami lub innym znakiem szczególnym (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
- Bądź czujny i zwracaj uwagę na obcych, którzy kręcą się po ogródkach działkowych.