2018-08-03
Wejherowo,
W okresie wakacyjnym szczególnie ważne jest bezpieczeństwo osób podróżujących, czy to udających się na wakacje, korzystających z urlopów czy też przemieszczających się pociągiem do miejsca pracy czy powrotów do domu. Stąd też wejherowscy policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo na terenach kolejowych typu dworce, przejazdy kolejowe, przejścia niestrzeżone dla pieszych czy bezpieczeństwo w pociągach.

 Wakacje dla policjantów to czas szczególny, kiedy na dworcach oraz w pociągach  odnotowuje się wzmożony ruch mieszkańców i turystów. Według policyjnych statystyk to czynnik mogący wpłynąć na wzrost kradzieży kieszonkowych, uszkodzeń mienia kolejowego czy innych przestępstw i wykroczeń, w których sprawca może czuć się anonimowy. Jest to okres, kiedy podróżujący samochodami powinni szczególnie zwracać uwagę na to, co się dzieje na drodze, jak i zachować wzmożoną ostrożność przy niestrzeżonych przejazdach kolejowych.

 Podczas codziennej służby policjanci pionu prewencji wejherowskiej komendy podejmują szereg interwencji wobec osób, które naruszają zasady bezpieczeństwa, przechodzą przez tory w miejscu do tego nie przeznaczonym, czy przejeżdżają przez przejazdy mimo opuszczania zapór. W czasie swojej pracy zwracają mieszkańcom szczególną uwagę na zachowanie ostrożności i brak pospiechu. Celem zmniejszenia zdarzeń na terenach kolejowych podejmują współpracę z innymi służbami i podmiotami

odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenach kolejowych i w środkach komunikacji oraz prowadzą wzmożone kontrole i obserwacje dworców czy innej infrastruktury kolejowej. Ponadto, funkcjonariusze zajmujący się na co dzień profilaktyką społeczną podczas pogadanek z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi  omawiają zasady bezpiecznej i spokojnej podróży.

 Przypominamy!

 Korzystając ze środków komunikacji publicznej typu pociągi, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok. Podróżując, unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Wartościowe rzeczy, pieniądze czy  dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy czujni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Podczas jazdy nie wysyłajmy dziecka w ich towarzystwie np. do toalety czy wagonu restauracyjnego. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

 W czasie wakacji pamiętajmy o policyjnym narzędziu Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. „Mapa” ta jest dostępna na stronie internetowej www.policja.pl bądź na każdej stronie internetowej jednostki Policji w kraju. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy, gdzie można zgłosić np. akty wandalizmu czy niestrzeżone przejście przez tory. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję. Dzięki zgłoszeniom policjanci mają możliwość sprawdzenia sytuacji oraz rozwiązania problemu.

 Co istotne, w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112.
Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie,
84-200 Wejherowo, ul. Dworcowa 14,
Telefon : (058) 672 97 22,
Kanał RSS  policji
© 2018 r.