2018-09-05
Wejherowo,

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w trosce o bezpieczeństwo dzieci policjanci z wejherowskiej drogówki, dzielnicowi oraz inni funkcjonariusze prewencji prowadzili wzmożone kontrole w okolicach szkół i przejść dla pieszych. Już niebawem funkcjonariusze rozpoczną spotkania w szkołach, podczas których będą nauczać podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie drogi do i ze szkoły.

Wczoraj wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w rejonach szkół widoczni byli policjanci ruchu drogowego oraz inni funkcjonariusze realizujący działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze zdecydowanie i stanowczo reagowali na przypadki wykroczeń w relacji pieszy-kierujący oraz czuwali nad bezpieczeństwem dzieci. Dziś także już od rana działania te są kontynuowane. Wczoraj policjanci dzieciom wracającym ze szkoły rozdawali w rejonie przejścia dla pieszych zawieszki oraz opaski odblaskowe.

Mundurowi już niebawem rozpoczną kolejny etap akcji, a mianowicie spotkania policjantów z uczniami szkół. Policjanci będą uczestniczyć w pogadankach, w trakcie których będą przypominać uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie drogi do i ze szkoły. Pogadanki będą kierowane głownie do uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych.

Policjanci będą podczas pogadanek uświadamiać najmłodszym uczniom np. które miejsca przeznaczone do przechodzenia na drugą stronę ulicy są bezpieczne, żeby wypracować w dziecku bezpieczne nawyki chociażby w zapewnieniu sobie samemu właściwiej widoczności na drodze poprzez odpowiedni ubiór i wyeksponowanie plecaka przy użyciu odblasków.

Policjanci szczególną uwagę zwrócą na uczniów edukacji wczesnoszkolnej (klas I- III) którzy stają się aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Kolejną zasadą podczas zatrzymywania samochodu, jest odległość od przejścia dla pieszych. Tutaj niestety zdarzają się przypadki, gdzie samochody parkowane są zbyt blisko przejścia dla pieszych, co utrudnia innym kierowcom zauważenie dziecka przechodzącego przez jezdnię, bo tak zaparkowany samochód całkowicie je zasłania.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Chcielibyśmy zaapelować do rodziców i opiekunów aby swoim zachowaniem na drodze dawali dobry przykład swoim pociechom.


 


Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie,
84-200 Wejherowo, ul. Dworcowa 14,
Telefon : (058) 672 97 22,
Kanał RSS  policji
© 2018 r.