2018-10-11
Wejherowo,

Policjanci na terenie powiatu wejherowskiego jutro przeprowadzą działania "Bezpieczny pieszy". Funkcjonariusze reagować będą na wykroczenia popełniane przede wszystkim przez pieszych, a także rowerzystów oraz kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego.  Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. 

 Działania  „Bezpieczny pieszy” na terenie powiatu wejherowskiego rozpoczną się już z rana. Wezmą w nich udział policjanci ruchu drogowego oraz strażnicy miejscy z Wejherowa i Rumi. Mundurowi zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym", czy przestrzegają zasad przepisów ruchu drogowego. Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Funkcjonariusze zwracać będą uwagę na niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji, a ponadto będą zwracali uwagę na przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz przyglądać się będą zachowaniom rowerzystów, gdyż jest to grupa uczestników ruchu drogowego, która dość często zapomina, że niedozwolone jest przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych, a chodnikiem można jeździć tylko w kilku wyjątkowych określonych przepisami przypadkach tj.: gdy dozwolona prędkość jazdy samochodów na drodze, wzdłuż której biegnie chodnik,  wynosi więcej niż 50 km/h, gdy aura na dworze jest niesprzyjająca – silne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr. Chodnikiem mogą, w każdych warunkach, jeździć dorośli mający pod opieką dziecko w wieku poniżej 10 lat.

Przypominamy, że główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:
- nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
- wejście na jezdnię zza pojazdu.

Pieszy w starciu z pojazdem jest na przegranej pozycji. Konfrontacja niechronionego uczestnika ruchu drogowego z samochodem, w najlepszym wypadku skończy się dla niego ogólnymi potłuczeniami ciała. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów oraz zachowaniu ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze, przecież sami możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu.
Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie,
84-200 Wejherowo, ul. Dworcowa 14,
Telefon : (058) 672 97 22,
Kanał RSS  policji
© 2018 r.