Wiadomości

Nie bądź obojętny – czas jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych czy niezaradnych życiowo

Data publikacji 22.10.2021

Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że można udzielić pomocy informując o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy.

Jak co roku,  gdy następuje ochłodzenie, a temperatury na zewnątrz, zwłaszcza w nocy spadają blisko zera lub poniżej, policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, czy też wagony kolejowe stojące na bocznicach. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co może skutkować pożarem bądź zaczadzeniem. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób, tak jest i w tym roku. Dzielnicowi znając swój teren bardzo dobrze wiedzą, gdzie te osoby mogą szukać schronienia. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, lub lokalizując ich w stałych miejscach gdzie się grupują zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

W przypadku osób nietrzeźwych którzy z powodu spożytego alkoholu, nie odczuwają zimna do zamarznięć najczęściej  dochodzi w parkach i na przystankach komunikacji miejskiej, bądź na ulicy, gdzie najczęściej policjanci interweniują wobec tych osób, które nie zdołały same dotrzeć do swojego miejsca zamieszkania.

Najczęstszym następstwem wypicia  alkoholu jest chwilowe podwyższenie ciepłoty ciała, jednak w konsekwencji taki  organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie.  Poza tym stan upojenia alkoholem powoduje ograniczoną zdolność koordynacji ruchów, wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchni, utrata równowagi, upadek i brak możliwości samodzielnego poradzenia sobie. Wtedy o tragedię nietrudno.

Apelujemy już dziś do mieszkańców miasta i powiatu wejherowskiego o zwrócenie uwagi na to, czy w naszym sąsiedztwie nie przebywa osoba bezdomna, samotna, niezaradna życiowo - narażona na wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że nasze zainteresowanie, reakcja na sytuację życiową drugiego człowieka i wskazanie instytucji pomocowej, może uratować mu życie.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112  by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. 

Powrót na górę strony