Wiadomości

Mieszkańcy chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 14.02.2022

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od lipca 2016 roku. Korzystanie z tej aplikacji umożliwia bezpośredni dostęp do informacji na temat stanu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz pozwala wskazać mieszkańcom lokalne zagrożenia. W 2021 roku mieszkańcy powiatu wejherowskiego, skorzystali z tego internetowego narzędzia 1556 razy. Dzięki naniesionym zgłoszeniom policjanci mogli interweniować w miejscach i sprawach najbardziej uciążliwych dla lokalnego społeczeństwa. Zachęcamy do korzystania z tej interaktywnej mapy, która pozwoli funkcjonariuszom na objęcie stałym nadzorem miejsc zagrożonych.

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego bardzo chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ubiegłym roku 2021 policjanci otrzymali 1556 zgłoszeń dotyczących miejsc zagrożonych, z czego wyeliminowali 440.  Najwięcej zgłoszeń dotyczyło, przekraczania dozwolonej prędkości (525), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych(144), złej organizacji ruchu (56) oraz grupowania się osób małoletnich zagrożonych demoralizacją (68) czy katów wandalizmu (95). Każde zagrożenie zaznaczone na mapie jest szczegółowo sprawdzane i weryfikowane przez wejherowskich mundurowych. Aby wyeliminować zgłaszane przez mieszkańców problemy, policjanci różnych pionów służbowych dyslokowani byli w rejony, w których potwierdzono wskazane zagrożenia. Podczas weryfikacji oraz działań mających na celu wyeliminowanie zagrożeń związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości funkcjonariusze wejherowskiej drogówki wobec kierujących łamiących przepisy zastosowali mandaty karne lub skierowali wnioski o ukaranie do sądu. 

Zachęcamy mieszkańców do dalszej aktywności i zaangażowania w funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń  Bezpieczeństwa. Dzięki umieszczonym tam zgłoszeniom obywatele mają bezpośredni wpływ na to, co się wokół nich dzieje i dowodzą, że sprawy bezpieczeństwa nie są dla nich obojętne. To narzędzie internetowe jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html  Po otworzeniu strony można przekazywać niepokojące informacje. Można wybrać jedno spośród 24 kategorii zgłoszeń. Dodając miejsce zagrożone warto dodać opis sytuacji oraz zaznaczyć porę dnia czy dzień tygodnia. Pozwoli to dyslokować służby w odpowiednim czasie we wskazane miejsce, po to by nie tylko potwierdzić zagrożenie ale także by je skutecznie wyeliminować. Niektóre zgłoszenia po ich weryfikacji zostają przekazane do dalszej realizacji do innych podmiotów, np. infrastruktura drogowa czy zła organizacja ruchu drogowego. Na podstawie zgłoszonych zagrożeń  mundurowi mogą ustalić najbardziej uciążliwe dla mieszkańców problemy i dążyć do jak najszybszego ich wyeliminowania.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w naszym powiecie.W przypadku konieczności wezwania pilnej interwencji należy dzwsonić na numer alarmowy 112.

  • Krajowa mapa z liczbą ogólną zgłoszeń za 2021 rok
  • Krajowa mapa liczba zgłoszeń  z kategorii prędkość
Powrót na górę strony