Wiadomości

Zderzenie rowerzystki i kierowcy hulajnogi elektrycznej

Data publikacji 11.04.2022

W sobotę w Rumi policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem roweru i hulajnogi elektrycznej. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Teraz sprawą zajmują się śledczy, którzy będą dokładnie wyjaśniali okoliczności zdarzenia.

Dyżurny Komisariatu Policji w Rumi otrzymał w sobotę po południu zgłoszenie z informacją o wypadku, do którego miało dojść na drodze dla rowerów w Rumi przy u. Dębogórskiej. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostali skierowani policjanci ruchu drogowego z wejherowskiej komendy, którzy zabezpieczyli miejsce wypadku oraz wyjaśniali jego okoliczności. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że zarówno 41-letni mężczyzna korzystający z hulajnogi elektrycznej jak i 34-letnia rowerzystka, jechali drogą dla rowerów, gdy doszło do zderzenia obu uczestników. Policjanci sprawdzili trzeźwość obu kierowców, byli trzeźwi. Zarówno rowerzystka jak i kierowca hulajnogi zostali przewiezieni do szpitala.

Sprawą zajmują się śledczy, którzy będą dokładnie wyjaśniali okoliczności zdarzenia.

Policjanci przypominają:

 

Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  • czepiania się pojazdów.
  • Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
  • Rower stoi na trawie odwrócony do góry nogami, w tle widać przód policyjnego radiowozu.
  • Rower stoi na trawie odwrócony do góry nogami, obok leży złożona hulajnoga elektryczna.
Powrót na górę strony