Wejherowo – Dzięki KMZB możesz poprawić bezpieczeństwo w swoim miejscu zamieszkania
Od momentu uruchomienia KMZB mieszkańcy w powiecie wejherowskim informują policjantów o sytuacjach, które są zagrożeniem w ich miejscu zamieszkania. Dzięki zgłoszeniom dokonanym za pośrednictwem aplikacji udało się rozwiązać wiele lokalnych problemów, które to w istotny sposób utrudniały codzienne życie. Dlatego też, każde pojedyncze zagrożenie, które zmieniło status z Potwierdzone na Potwierdzone wyeliminowane to sukces zarówno Policji jak i społeczności lokalnej.
Z chwilą uruchomienia mapy, mieszkańcy powiatu wejherowskiego regularnie informują o miejscach potencjalnie zagrożonych. Najczęściej nanoszone sygnały dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości 382, nieprawidłowego parkowania 189 i niewłaściwej infrastruktury drogowej 93.
Każdy z otrzymanych sygnałów policjanci sprawdzają kilkukrotnie. Weryfikacją zajmują się m.in. policjanci z ogniw patrolowo-interwencyjnych, funkcjonariusze ruchu drogowego i dzielnicowi. Po potwierdzeniu danego zgłoszenia, policjanci wskazane miejsce obejmują nadzorem.
W ostatnim półroczu policjanci z wejherowskiej drogówki weryfikowali naniesione na mapę sygnały dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości w różnych miejscach naszego powiatu. Od początku roku w wyniku podjętych kontroli drogowych policjanci zatrzymali 135 praw jazdy, za znaczne przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym.
Za wszystkie sygnały dziękujemy i zachęcamy do dalszego korzystania z „mapy”. Dzięki KMZB każdy z nas może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa”.
Pamiętajmy, że weryfikacja zagrożeń jest uzależniona od dokładnego opisu zagrożenia i dodanego zdjęcia obrazującego zagrożenie. Im więcej rzetelnych informacji przekazanych zostanie na mapie, tym szybciej mogą zostać zweryfikowane i potwierdzone. Część zgłoszeń zakwalifikowanych jako niepotwierdzone, wynika z faktu traktowania mapy, jako narzędzia do zgłaszania interwencji, podczas gdy służy ona do zgłaszania niepokojących zjawisk, które nie dotyczą jednostkowej sytuacji, a występują stale. Pamiętajmy, że policjanci na weryfikację zgłoszeń mają przynajmniej tydzień, dlatego ważne jest dokładne określenie dnia w tygodniu, godziny lub pory dnia i miejsca tego zagrożenia, w miarę możliwości ze zdjęciem.
Należy podkreślić, że swój udział zarówno w weryfikacji zgłoszeń dokonanych na Mapie, jak i eliminacji stwierdzonych zagrożeń ma wiele organizacji i instytucji, które aktywnie współpracują z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Do takich podmiotów zaliczyć możemy: Urzędy Miast/Gmin, Straże Miejskie/Gminne, Straż Leśną/Parkową, Państwową Straż Rybacką, zarządców dróg, przedsiębiorstwa oczyszczania i wiele innych.
Przypominamy, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków. Dlatego wszystkim osobom, którym nie jest obojętne bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dziękujemy za sygnały.