Nie bądźmy obojętni
Za oknami temperatura spada do prawie zera stopni. Policjanci z powiatu wejherowskiego przypominają, że jest to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, a także schorowanych narażonych na wychłodzenie organizmu. Nie zapominajmy, że osoby te mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy odpowiednie służby. Jeden telefon wystarczy, aby uratować komuś życie.
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, przystanki, ogródki działkowe, parki, altanki, a także wagony na bocznicach kolejowych. Każdego roku dzielnicowi nadzorują sytuację w swoich rejonach służbowych, oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze pada propozycja przewiezienia do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w komfortowych, przystępnych warunkach.
Pamiętajmy, że należy nie można przejść obojętnie obok osób po alkoholu, podczas chociażby lekkich przymrozków. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło i jest bardziej narażony na wychłodzenie.
Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie krępujmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Miejski lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Dzielnicowi sprawdzają znane im miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.
Zwracamy się też z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać dzwoniąc na numer alarmowy 112, do dyżurnego wejherowskiej komendy na numer 47 74 2 97 22 lub dzwoniąc do pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Każde takie zgłoszenie od razu jest sprawdzane przez policjantów naszego powiatu.
Pamiętajmy, wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie!