Policjanci ostrzegają jak ustrzec się przed włamaniem
Czas przedświąteczny i świąteczny sprzyja przestępczej aktywności. W tym okresie zazwyczaj dochodzi do włamań do domów i zabudowań gospodarczych. Złodzieje wykorzystują szybko zapadający zmrok i nieobecność domowników. Kradzieży z włamaniem można uniknąć, przestrzegając kilku zasad prewencyjnych.
W okresie przedświątecznym i świątecznym częściej przebywamy poza domem, wybierając się na zakupy, odwiedzamy naszych bliskich. Szybko zapada zmrok, co daje szansę złodziejom być niezauważonymi. Przedświąteczne rozkojarzenie osłabia naszą czujność. W pośpiechu zapominamy sprawdzić, czy zamknęliśmy drzwi, włączyliśmy alarm, dlatego też policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie przestrzegają mieszkańców przed zagrożeniami, jakimi są kradzieże z włamaniem. Zadbajmy o bezpieczeństwo, by nie paść ofiarą przestępczej działalności.
Apelujemy o wzmożenie sąsiedzkiej czujności, a w przypadku zauważenia podejrzanych osób lub samochodów w okolicy należy zadzwonić pod numer 112.
Poinformuj Policję gdy:
Zauważysz w miejscu zamieszkania, coś, co wzbudzi Twój niepokój, usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiadów, wiedząc, że wyjechali, zobaczysz nieznajomego przy twojej lub sąsiedniej posesji, który próbuje dostać się do domu sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu, zauważysz w swojej okolicy lub przy posesji zaparkowany obcy pojazd to zapamiętaj numery rejestracyjne, zapisz je, zrób zdjęcie, zapamiętaj jak najwięcej szczegółów rysopisu osób będących w środku ich ubiór i cechy charakterystyczne, widzisz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.
Sprawcy dostają się do domów przez okna lub balkon. Łupem padają najczęściej pieniądze i biżuteria. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników w godzinach popołudniowych i wieczornych, rzadziej w nocy. Apelujemy o niezostawianie w domu gotówki, biżuterii, szczególnie jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas albo gdy wiele godzin nie ma nas w domu.
Dom można zabezpieczyć poprzez:
zabezpieczenia mechaniczne:
- zamek – dobrej, profesjonalnej firmy to połowa sukcesu przy zabezpieczeniu wejścia, zawsze należy montować minimum dwa zamki różnych producentów. Warto zastosować nietypowe i zróżnicowane zamki;
- drzwi wejściowe do obiektu muszą być prawidłowo osadzone, ich konstrukcja powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie;
- okna – mogą być zabezpieczone dodatkowo zewnętrznymi roletami aluminiowymi. Można zamontować też kraty, które z pewnością utrudnią zadanie włamywaczom;
zabezpieczenia elektroniczne:
- system nadzoru wizyjnego – pozwoli na obserwację poszczególnych pomieszczeń i osób przebywających na terenie obiektu;
- monitoring profesjonalny montaż kamer na obiekcie i wokół niego pozwoli skutecznie odstraszyć złodzieja;
- system sygnalizacji włamania i napadu – musi być tak dobrany, aby mógł szybko powiadomić ochronę fizyczną o próbie wtargnięcia na obiekt.
W działaniach profilaktycznych stróże prawa mówią społeczeństwu o możliwości korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także o zgłaszaniu dzielnicowemu wszelkich niepokojących sygnałów wzbudzających niepokój mieszkańców w omawianym zakresie, takich jak obce samochody, nieznane nam osoby wchodzące na podwórko, niecodzienne sytuacje w okolicy miejsca zamieszkania. Policjanci radzą, by o dłuższym wyjeździe informować rodzinę lub sąsiadów z prośbą o zwrócenie uwagi na opuszczane domostwa.