Działania profilaktyczno-edukacyjne przy jeziorze w Bieszkowicach
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie prowadzą cykliczne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, także na terenach nadmorskich oraz przy jeziorach. Wczoraj realizowane były działania profilaktyczne w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” – „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, które objęły kontrolę kąpieliska w Bieszkowicach.
Policjanci w czasie sezonu letniego cyklicznie prowadzą akcje edukacyjno – informacyjne na kąpieliskach i terenach przywodnych. Podczas działań mundurowi przypominają, że woda jest niebezpiecznym żywiołem. Wystarczy tylko chwila nieuwagi czy brak ostrożności i rozwagi, a może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców i przybyłych do powiatu wejherowskiego powiatu turystów, wejherowscy policjanci, poza prowadzeniem kampanii informacyjno-edukacyjnych, nadzorują rejony kąpielisk. Wczoraj dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie wspólnie z policjantką zajmującą się profilaktyką z wejherowskiej komendy, odwiedziła kąpieliska nad jeziorem w Bieszkowicach.
Podczas działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” mundurowi przypominali wypoczywającym podstawowe zasady, jak spędzać bezpiecznie czas nad wodą. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, policjanci rozmawiali z osobami dorosłymi, przekazując przy okazji kilka bardzo ważnych wskazówek, jak w tłumie nie zgubić swoich pociech.
Rodzicom i opiekunom przypomniano, że wakacje nie zwalniają ich z odpowiedzialności i nie można nawet na chwilę stracić z oczu swoich dzieci, szczególnie w takich zatłoczonych miejscach jak plaże czy deptaki. Dodatkowo, mundurowi rozdali dzieciom opaski-identyfikatory- niezgubki, na których oprócz telefonu do rodzica można zapisać imię malucha i inne ważne informacje, pomagające w przypadku zagubienia dziecka.
Podczas spotkania zaproszono harcerzy do udziału w konkursie organizowanym przez Komendę Główną Policji pod nazwą ARTYSTYCZNY przeWODNIK, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą, którego partnerem jest Fundacja PZU.
Aby móc w pełni cieszyć się wypoczynkiem nad wodą, pamiętajmy o najważniejszych zasadach:
- korzystajmy z kąpielisk strzeżonych,
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły,
- bezwzględnie stosujmy się do poleceń wydawanych przez ratowników,
- nie wchodźmy do wody, gdy widzimy, że została wywieszona czerwona flaga,
- nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby nietrzeźwe,
- po jedzeniu, zanim wejdziemy do wody, odczekajmy przynajmniej godzinę,
- nie wchodźmy do wody po długiej ekspozycji ciała na promienie słoneczne – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności,
- po wejściu do wody najpierw schłodźmy okolice serca, karku oraz twarzy,
- nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
- nie skaczmy do wody z dużej wysokości – takie skoki mogą grozić urazem głowy i kręgosłupa,
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających, powinny mieć na sobie kapok,
- zwracajmy uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe, nie pozostawiajmy ich w widocznym miejscu i bez nadzoru. Nie stwarzajmy sytuacji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi,
- w razie zagrożenia wezwijmy służby ratunkowe dzwoniąc na numer 112.