Wiadomości

Nieletni sprawcy nękający inną osobę z klasy, za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem

Data publikacji 14.12.2023

​​​​​​​Wejherowscy policjanci w ostatnim czasie otrzymali zgłoszenie od jednej z mam, której dziecko było nękane w szkole przez rówieśników. Okazało się, że osoby w klasie są niemiłe, wulgarne, a ponadto grożą temu dziecku. Sprawa została już skierowana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który podejmie decyzję w sprawie tych sprawców.

Policjanci z Komendy Powiatowej w Wejherowie przyjęli zawiadomienie od zaniepokojonej matki, o nękaniu jej dziecka przez rówieśników z klasy. Policjanci ustalili, że w wyniku nękania, dokuczania, dręczenia i kierowania gróźb, osoba pokrzywdzona czuła się poniżana, udręczana i miała obawy związane z chodzeniem do szkoły, ponieważ czuła się tam zagrożona.  

Próby rozwiązania problemu nie powiodły się, co też doprowadziło do zgłoszenia sprawy organom ścigania. Teraz losem nieletnich sprawców zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich w Wejherowie. 

Celem prowadzonego przez sąd postępowania jest ustalenie, czy osoby nieletnie zaangażowane osobiście w sprawą, popełniły zarzucany im czyn karalny i jeśli zostanie to potwierdzone, to następnie jakie środki przewidziane w Ustawie o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich należy wobec nich zastosować.

Zobowiązując nieletniego do naprawienia wyrządzonej szkody lub do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, sąd rodzinny określa sposób i termin wykonania tych zobowiązań.

Czym jest nękanie/stalking?

Stalkingiem można określić fizyczne lub wirtualne zbliżanie się do osoby (prześladowanej), natrętne komunikowanie się z nią wbrew woli (natarczywe wypytywanie, złośliwe uwagi, krytykowanie, szyderstwo, ośmieszanie, dokuczanie, przezywanie), formułowanie gróźb, składanie niepożądanych propozycji, deklaracji, może to być także nachodzenie rodziny i bliskich.

Przestępstwem tym jest uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej, wzbudzanie u niej uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotne naruszenie jej prywatności. Ustawodawca wobec osoby dorosłej za ten czyn przewidział karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony