Wiadomości

Realizacja projektu „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym” przez wejherowskich policjantów

Data publikacji 15.02.2024

Wejherowscy policjanci włączyli się w realizację pilotażowego projektu edukacyjnego, który jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku pn. Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym. Adresatami projektu są uczniowie wybranych klas VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości uczniów nt.: cyberzagrożeń, w tym hejtu oraz rozwinięcie umiejętności bezpiecznego korzystania z nowych technologii.

 Pośrednim celem jest rozwinięcie kompetencji krytycznego myślenia w sytuacji wystąpienia cyberzagrożenia, a także nauka bezpiecznego korzystania z nowych technologii, jak również przekazanie informacji na temat instytucji udzielających wsparcia w przedmiotowym obszarze.

Wojewódzki pilotażowy projekt edukacyjny pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym” realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024. W okresie od grudnia do marca, w wybranych klasach VIII szkół podstawowych prowadzone są spotkania edukacyjno-profilaktyczne, podczas których policjanci informują uczniów o konkursie na spot edukacyjny pod hasłem „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”. Na terenie powiatu wejherowskiego takie spotkania odbyły się już w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie oraz Szkole Podstawowej nr 8 w Wejherowie. Dziś kolejne spotkanie odbędzie się w jednej ze szkół podstawowych w Rumi, gdzie policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną przeprowadzili zajęcia z uczniami klas VIII.

Poruszane tematy dotyczyły między innymi bezpieczeństwa w domu, na ulicy oraz niezwykle ważnego w obecnych czasach bezpieczeństwa w świecie cyfrowym. Policjantka wraz z dzielnicowym przypominała, że Internet to wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne, które daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy, nawiązywania kontaktów i porozumiewania się, lecz jest to także źródło wielu zagrożeń.

Mundurowa mówiła ósmoklasistom, czym jest cyberprzemoc i cyberprzestępstwo oraz kiedy zachowanie młodego człowieka może spowodować konflikt z prawem i mieć wpływ na jego przyszłość. Wyjaśniła również, do czego powinien służyć Internet i jakie zagrożenia czyhają na nastolatków w sieci. Podsumowując spotkanie funkcjonariuszka, przypomniała, że mądre korzystanie z internatu przynosi wymierne korzyści. Dotychczasowe spotkania z uczniami były również okazją, by porozmawiać i zachęcić do wzięcia udziału w trwającym konkursie na spot edukacyjny pod hasłem „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”.

Powrót na górę strony