Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – debata z uczniami klas mundurowych
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie wspólnie Starostwem Powiatowym w Wejherowie oraz Dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie zorganizowali debatę inauguracyjną poświęconą tematyce Współczesnych wyzwań i zagrożeń w powiecie wejherowskim” w kontekście „Cyberzagrożeń - odpowiedzialność prawna młodzieży” oraz „Młodych kierowców, jako uczestników ruchu drogowego”. W trakcie spotkania funkcjonariusze rozmawiali o niebezpieczeństwach i skutkach wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu jak i konsekwencjach, które ponosi młody kierowca w związku z popełnionym przestępstwem lub wykroczeniem.
Wczoraj w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie odbyła się debata społeczna poświęcona tematyce Współczesnych wyzwań i zagrożeń w powiecie wejherowskim w ramach cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”. Z ramienia komendy uczestniczyli w niej m.in. policjanci z Redy i Wejherowa. W debacie uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wejherowie, przedstawiciele szkół oraz uczniowie klas mundurowych.
Podczas spotkania policjanci poruszali zagadnienia dotyczące zagrożeń w Internecie, przede wszystkim o skutkach wynikających z niewłaściwego jego wykorzystania. Podczas debaty omówiono zagadnienie stalkingu w kontekście odpowiedzialności prawnej oraz zachowania młodych kierowców na drodze, a także najczęściej popełniane przez nich błędy „za kierownicą”. Nie zabrakło informacji także na temat konsekwencji, jakie mogą ponieść uczestnicy ruchu drogowego. Podczas debaty poruszono także kwestię skutków stalkingu w kontekście czy przejawy tego przestępstwa mogą mieć wpływ na zdrowie i życie. Ponadto podczas dyskusji panelowej omówiono także problematykę oszustw „na wnuczka”, „na funkcjonariusza”, ‘na Blika”, „na żołnierza z Afganistanu”, a także wspomniano jak bardzo niebezpieczne mogą być linki w przesłanych do nas wiadomościach e-mail. Wskazywano, że jeśli nie mamy legalnego oprogramowania na komputerze, a także programów antywirusowych, to także jesteśmy bardziej narażeni na ataki różnych wirusów komputerowych. Kończąc prezentację omówiono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda. Ponadto przedstawiciele starostwa i pozostali zaproszeni goście omawiali tematykę związaną z „Zarządzaniem kryzysowym” oraz bezpieczeństwem pożarowym.