Wiadomości

Nietrzeźwy kierowca ujęty przez świadków w Rumi

Data publikacji 22.03.2024

Policjanci otrzymali zgłoszenie od świadków o nietrzeźwym kierowcy, który został przez nich ujęty. Na miejsce pojechali policjanci z Redy, którzy go zatrzymali i sprawdzili trzeźwość alko-testem. Ponadto pobrano od niego krew do analizy. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Wczoraj w nocy policjanci otrzymali zgłoszenie od świadków, z którego wynikało, że uniemożliwili kontynuowanie jazdy nietrzeźwemu kierowcy. Do zdarzenia doszło w Rumi. Tam też świadkowie podążając za nietrzeźwym kierowcą, kiedy tylko mieli sposobność ujęli mężczyznę kierującego volkswagenem, ponieważ mieli podejrzenia, że mężczyzna ten znajduje się pod wpływem alkoholu. Miał o tym świadczyć styl jazdy kierującego oraz silna woń alkoholu, którą wyczuli od mężczyzny. Kierujący podczas ujęcia zachowywał się agresywnie wobec świadków, próbował wyrywać się i uciekać. Policjanci z Redy, którzy przyjechali na miejsce zgłoszenia  sprawdzili kierowcę alko-testem i badanie to wykazało około 0,5 promila alkoholu w organizmie, mężczyznę doprowadzono także na badanie krwi.
Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat oraz sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.


Przypominamy, że 14 marca zmieniły się przepisy więc, jeśli kierowca przekroczy 1,5 promila alkoholu w organizmie to sędzia musi orzec przepadek auta. Jeśli kierowca nie był jedynym właścicielem, sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu. Przepadek równowartości sąd orzeknie też, jeśli samochód został zniszczony. Jeśli kierowca nie jest właścicielem auta i wykonywał nim „czynności służbowe polegające na kierowaniu samochodem”, sąd orzeka nawiązkę na Fundusz Sprawiedliwości w minimalnej kwocie 5 tys. zł (do 100 tys. zł). Jeśli sędzia uznaje, że zachodzi „wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami” może nie orzekać wyjątkowo konfiskaty pojazdu.

Powrót na górę strony