Jeśli jednośladem to tylko z rozsądkiem, ostrożnością i „na trzeźwo” przypominają wejherowscy policjanci
1 kwietnia br. rozpoczęła się kolejna policyjna edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU skierowana do kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Tylko podczas wczorajszej służby dwaj użytkownicy jednośladów zostali zatrzymani przez policjantów w związku z tym, że z roweru i hulajnogi eklektycznej korzystali w stanie nietrzeźwości. Za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami w wysokości 2500 zł.
Prowadzona akcja ma na celu przypominanie i uświadamianie kierującym jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz o zagrożeniach z tym związanych, jak też promowanie właściwych zachowań wobec innych uczestników ruchu.
Wraz z nadejściem wiosny i pięknej pogody jednośladów na naszych drogach zrobiło się bardziej tłoczno. Kierują nimi osoby w różnym wieku, w tym też niepełnoletnie. Jednak każdy użytkownik tego typu pojazdu powinien mieć na uwadze, że uczestnicząc w wypadku drogowym narażony jest na znaczne niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.
Wczorajsze kontrole drogowe, które realizowano w różnych miejscach powiatu wykazały dwa poważne naruszenia przepisów, które popełnili użytkownicy jednośladów. Przed godziną 8:00 rano policjanci z Rumi na ul. Starowiejskiej podjęli interwencję wobec 36-letniego cyklisty, który jechał rowerem w dość charakterystyczny sposób. Przeprowadzone badanie alko-testem wykazało, że miał on ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kolejna kontrola drogowa, którą realizowali policjanci wejherowskiej drogówki, także odbyła się w Rumi w godzinach nocnych. Wtedy też policjanci interweniowali wobec 27-latka jadącego hulajnogą elektryczną. W tym przypadku także „zaproszeniem” do kontroli drogowej dla policjantów był specyficzny styl jazdy tego użytkownika. Badanie przeprowadzone alko-testem i w tym przypadku wykazało, że 27-latek znajdował się w stanie nietrzeźwości.
Obaj użytkownicy jednośladów zostali ukarani mandatami w kwocie 2500 zł, gdyż taki mandat przewiduje Rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Przestrzegajmy zatem przepisów prawa, w szczególności dozwolonej prędkości jazdy (motocykliści, motorowerzyści) oraz zasad pierwszeństwa przejazdu. Nie warto narażać zdrowia i życia, nie tylko swojego ale innych osób, dla kilku chwil emocji. Pamiętajmy, aby nigdy nie korzystać z jednośladu, kiedy znajdujemy się pod wpływem alkoholu. W takim przypadku nie tylko grozi nam wysoki mandat ale także możemy wziąć udział w zdarzeniu drogowym.
Niezależnie od tego jakim rodzajem jednośladu się poruszamy pamiętajmy też o sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Warto również zadbać o bycie widocznym na drodze. Prawidłowe światła pojazdu i kamizelka odblaskowa dodatkowo podniosą nasze bezpieczeństwo.