Wiadomości

Uwaga na oszustwa metodą “na BLIK”!

Data publikacji 20.12.2024

​​​​​​​Okres przedświąteczny to dość często czas wzmożonej aktywności oszustów, którzy wykorzystują nasz pośpiech, roztargnienie i intensywniejsze korzystanie z Internetu. Podszywają się pod naszych znajomych, wywierają presję czasu i żerują na chęci niesienia pomocy. W tym czasie warto być szczególnie ostrożnym i zawsze dokładnie sprawdzać, kto prosi nas o pieniądze. Wczoraj do policjantów zgłosiła się mieszkanka naszego powiatu, która zawiadomiła, że została oszukana na blik-a. Teraz śledczy pracują nad tą sprawą.

Policjanci z powiatu wejherowskiego ostrzegają przed oszustwem metodą na Blik-a. W ostatnim czasie doszło do kolejnego oszustwa w naszym powiecie. Sprawca, podszywając się pod znajomego pokrzywdzonej, wyłudził od niej kod BLIK, co doprowadziło do utraty 800 zł.

Policjanci ustalili, że sprawca, włamał się na konto na popularnym portalu społecznościowym, należące do znajomego pokrzywdzonej. Podszywając się pod tę osobę, prowadził rozmowę na popularnym komunikatorze, prosząc o pilne przekazanie pieniędzy za pomocą kodu BLIK, które miał niebawem oddać. Pokrzywdzona, będąc przekonana, że rozmawia ze znajomym, udostępniła kod, co pozwoliło oszustowi na wypłatę gotówki.

Jak się chronić?

1. Nie działaj w pośpiechu – oszuści często wywierają presję czasu, prosząc o szybkie przekazanie pieniędzy.

2. Zweryfikuj tożsamość proszącego – jeśli znajomy prosi o kod BLIK, skontaktuj się z nim najlepiej telefonicznie.

3. Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta – zabezpiecz swoje konta na portalach społecznościowych poprzez włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), czyli dodatkowej autoryzacji np. za pomocą SMS-a.

4. Bez weryfikacji tożsamości osoby, która prosi cię o Blik-a – nie udostępniaj kodu.

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów i częstszych transakcji internetowych. Oszuści doskonale o tym wiedzą i próbują wykorzystać nasz pośpiech oraz obniżoną czujność. Bądź ostrożny i pamiętaj, że lepiej dwa razy sprawdzić tożsamość osoby proszącej o pieniądze, niż później żałować straty oszczędności.

Pamiętaj!

• Aktywuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) na portalach społecznościowych.

• Na portalu społecznościowym zabezpiecz swoje konto używając do tego silnych haseł, które różnią się dla poszczególnych kont.

• Nie klikaj w podejrzane linki ani nie podawaj danych logowania na stronach, które wzbudzają wątpliwości.

Twoja czujność i ostrożność mogą uchronić Cię przed stratą pieniędzy!

Powrót na górę strony