Pracowity weekend na drogach powiatu – kierowcy z sądowym zakazem, nietrzeźwi czy bez uprawnień uczestniczący w kolizjach i wypadku drogowym
Miniony weekend pokazał, jak poważnym zagrożeniem na drogach są nietrzeźwi kierowcy. Policjanci zatrzymali aż trzech kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu i środków odurzających, a ich nieodpowiedzialne zachowanie doprowadziło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym kolizji i wypadku z udziałem pieszego.
Do jednego z najpoważniejszych incydentów doszło w piątek, kiedy 25-letni kierujący samochodem dostawczym potrącił 24-letnią kobietę na oznakowanym przejściu dla pieszych. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna był pod wpływem środków odurzających oraz miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Poszkodowana z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
Kolejne zatrzymanie miało miejsce w nocy, gdy patrol prewencyjny skontrolował kierowcę osobowego Volkswagena w Wejherowie na ul. Strzeleckiej. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny, który dodatkowo był pod wpływem narkotyków. Jak się okazało, kierujący nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów, w związku z czym jego samochód został zabezpieczony.
Do groźnej sytuacji doszło również podczas interwencji związanej z kolizją drogową w Nawczu, w której 47-letni kierowca toyoty nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i dachował w przydrożnym rowie. Policjanci wyczuli od niego woń alkoholu, a w związku z tym, że stan zdrowia nie pozwolił na przeprowadzenie badania na miejscu, przewieziono kierowcę do szpitala, gdzie pobrano mu krew do analizy, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane.
Niedzielny wieczór również nie obył się bez interwencji. Patrol ruchu drogowego z wejherowskiej komendy został skierowany na miejsce kolizji, gdzie kierowca osobowego samochodu, uderzył w ogrodzenie posesji. Badanie wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu. Funkcjonariusze zabezpieczyli pojazd na parkingu policyjnym, a dalsze czynności w sprawie są prowadzone.
Każdy z nietrzeźwych kierowców lub pod wpływem środków odurzających musi się teraz liczyć z tym, że za to przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Także kierowca, który naruszył sądowy zakaz będzie odpowiadał za przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Kierowca, który nie posiadał uprawnień do kierowania odpowie nie tylko za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości ale także za jazdę bez uprawnień a za ten czyn grozi mu wysoka grzywna bo nawet do 30 tys. zł.
Przypadki te pokazują, jak ogromnym zagrożeniem na drogach są osoby, które decydują się prowadzić pojazd po alkoholu, bez uprawnień lub z sądowym zakazem kierowania. Ich nieodpowiedzialność nie tylko narusza przepisy prawa, ale przede wszystkim stwarza poważne ryzyko dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.