Wiadomości

"Bezpieczny pieszy” – wspólne działania policjantów z Wejherowa i Pucka

Data publikacji 22.01.2025

​​​​​​​Policjanci z Wejherowa i Pucka rozpoczęli wspólne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach. W ostatnim czasie zbyt często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji drogowych, w których brali udział kierowcy samochodów oraz piesi. Najczęstszymi konsekwencjami tych zdarzeń były poważne obrażenia ciała a nawet śmierć pieszego. Pamiętajmy, że na drodze nie ma miejsca na roztargnienie czy brak odpowiedzialności, bo nawet drobny błąd, może kosztować nas czyjeś życie.

W powiecie wejherowskim oraz puckim trwają wspólne działania „Bezpieczny pieszy”, prowadzone przez policjantów ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oraz Pucku. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, którzy jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa na drodze.

Podczas akcji funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę nie tylko na zachowania kierowców wobec pieszych, ale także na przestrzeganie przepisów przez samych pieszych.

Pamiętajmy, że „Bezpieczny pieszy, to odpowiedzialny pieszy”.

Policjanci pod lupę wezmą przede wszystkim niebezpieczne zachowania kierowców wobec pieszych:

Podczas akcji funkcjonariusze będą kontrolować kierowców, którzy nie ustępują pierwszeństwa pieszym, przekraczają dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych, wyprzedzają na przejściach oraz nie zachowują szczególnej ostrożności w miejscach o wzmożonym ruchu pieszych, jak również wsiadają za kierownicę pojazdu będąc pod wpływem alkoholu czy innych zabronionych środków albo bez uprawnień lub na sądowym zakazie kierowania.

Podczas działań funkcjonariusze zwracają także uwagę na zachowania pieszych, którzy również mają określone obowiązki. Policjanci przypominają, że piesi muszą:

• Zachować szczególną ostrożność przed wejściem na przejście, upewniając się, że nadjeżdżający pojazd zdąży się zatrzymać,

• Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych,

• Należy unikać korzystania z telefonów i innych urządzeń rozpraszających uwagę  podczas przechodzenia przez jezdnię, ponieważ ograniczają one możliwość prawidłowej oceny sytuacji na drodze.

Pamiętajmy!

Bezpieczeństwo na drodze zależy od współpracy i wzajemnego szacunku między kierowcami a pieszymi. Przestrzegając przepisów i zachowując czujność, możemy skutecznie zmniejszyć ryzyko wypadków.

Warto pamiętać także, że spowodowanie wypadku drogowego, czy to przez kierowcę czy pieszego, jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku gdy efektem wypadku jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu to za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy do 8 lat.

Powrót na górę strony