Policyjna debata z młodzieżą – rozmowa o bezpieczeństwie na co dzień
Współczesne zagrożenia, z jakimi mierzą się młodzi ludzie, wymagają nie tylko świadomości, ale także umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Właśnie dlatego policjanci spotkali się z młodzieżą, aby wspólnie porozmawiać o bezpieczeństwie – nie w formie wykładu, lecz otwartej dyskusji o realnych problemach, które mogą ich dotyczyć.
Wczoraj w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie odbyła się debata społeczna ewaluacyjna poświęcona tematyce Współczesnych wyzwań i zagrożeń w powiecie wejherowskim w ramach cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”. Z ramienia komendy uczestniczyli w niej m.in. policjanci z Redy i Wejherowa. W debacie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta w Redzie, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, Komendant Komisariatu Policji w Redzie, Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji w Redzie policjanci z wejherowskiej zajmujące się profilaktyką społeczną i bezpieczeństwem w ruchu drogowy, przedstawiciele szkoły oraz uczniowie klas mundurowych. Podczas debaty omówiono kluczowe tematy, które mają bezpośredni wpływ na życie młodych ludzi. Rozmawialiśmy o:
-Cyberzagrożeniach – jak unikać oszustw w sieci, dbać o swoją prywatność i nie paść ofiarą internetowej przemocy?
-Przemocy rówieśniczej – jakie są jej formy, jak jej zapobiegać i gdzie szukać pomocy?
- Bezpieczeństwie w ruchu drogowym – jak unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze jako pieszy, rowerzysta czy młody kierowca?
- Konsekwencjach nieprzemyślanych decyzji – jak jedna chwila nieuwagi czy złe wybory mogą wpłynąć na przyszłość?
Funkcjonariusze, bazując na przykładach z życia wziętych, pokazali, że bezpieczeństwo to nie teoria, ale codzienność, w której każdy ma wpływ na swoje i cudze życie.
Wspólna rozmowa kluczem do świadomości
Młodzież miała okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Takie spotkania pokazują, że otwarta rozmowa z policją pozwala lepiej zrozumieć zagrożenia i uczy, jak im zapobiegać.
Świadome decyzje, odpowiedzialne zachowanie i znajomość zagrożeń mogą uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Bo bezpieczeństwo to coś, o czym warto mówić i o co warto dbać każdego dnia!
Nie zabrakło informacji na temat Apliakacji Moja Komenda oraz strony internetowej Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.