Nie bądź obojętny – zima i mróz mogą stanowić śmiertelne zagrożenie
Wraz z nadejściem zimy i spadkiem temperatur rośnie ryzyko wychłodzenia organizmu, szczególnie wśród osób w kryzysie bezdomności, osób starszych mieszkających samotnie oraz osób niezaradnych życiowo. W takich warunkach każda reakcja może uratować życie. Nasi dzielnicowi sprawdzają takie miejsca, gdzie mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności i jeśli ujawniają kogoś potrzebującego, wskazują mu miejsca, gdzie może uzyskać odpowiednią pomoc. Nie zapominajmy także o zwierzętach.
Dzielnicowi na terenie naszego miasta prowadzą działania mające na celu dotarcie do osób zagrożonych wychłodzeniem. Regularnie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, i oferują im pomoc. Jednak również każdy z nas może mieć wpływ na bezpieczeństwo innych.
Jeśli zauważymy osobę leżącą na ziemi, śpiącą na przystanku czy nietrzeźwą w niskiej temperaturze – nie przechodźmy obojętnie. W takiej sytuacji należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112. Szybka reakcja może uratować życie.
Zadbajmy także o naszych sąsiadów, zwłaszcza starsze osoby mieszkające samotnie. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, w których ktoś przewróci się w domu i przez kilka dni nie może się podnieść, co w chłodnym mieszkaniu może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Jeśli przez dłuższy czas nie widzimy sąsiada, warto zapukać do jego drzwi i upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Nie zapominajmy o naszych czworonożnych przyjaciołach – zwierzęta także potrzebują schronienia odpowiedniego do trudnych warunków pogodowych oraz stałego dostępu do jedzenia i wody, które nie powinny zamarzać, wobec czego opiekun powinien regularnie wymieniać posiłki na ciepłe, co jest kluczowa dla ich zdrowia, a nawet życia.
Pamiętajmy także że w sytuacjach związanych z znęcaniem się nad zwierzętami, a zaniedbanie to także przejaw przemocy, bo wg. Ustawy, każdy właściciel ma obowiązki dbania o swojego czworonoga, powinniśmy niezwłocznie reagować, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub zgłaszając problem poprzez krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa (choć pamiętajmy, że ta opcja umożliwia sprawdzenie sytuacji przez służby w ciągu kolejnych dni, a nie natychmiastową interwencję).
Pamiętajmy – troska i reakcja w odpowiednim momencie mogą uratować czyjeś życie. Nie bądźmy obojętni!