Wiadomości

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ METODĄ NA WNUCZKA

Data publikacji 26.04.2012

Oszuści podają się za wnuczków, siostrzeńców, kuzynów czy też po prostu ludzi potrzebujących pomocy. Uważajmy, z kim rozmawiamy przez telefon i kogo wpuszczamy do domu. Bądźmy czujni!

 

Oszuści podają się za wnuczków, siostrzeńców, kuzynów czy też po prostu ludzi potrzebujących pomocy. Uważajmy, z kim rozmawiamy przez telefon i kogo wpuszczamy do domu. Bądźmy czujni!

 Już informowaliśmy o przypadkach, kiedy oszuści wykorzystywali dobroć przypadkowych osób, do których zwracali się z prośbą o pomoc. Zazwyczaj scenariusz działania był podobny. Dzwoniący nieprawdziwy wnuczek czy syn mówił: "miałem wypadek samochodowy, aby uniknąć konsekwencji, nie powiadamiać Policji potrzebuję pieniędzy, żeby zapłacić pokrzywdzonym za spowodowaną szkodę." Oszuści działający tą metodą, zawsze postępują podobnie. Niekiedy podają się za siostrzeńca lub siostrzenicę. Udają, że są chorzy, mają chrypkę i to tłumaczą swoją chorobą. Kiedy już zdobędą przez telefon potrzebne informacje, przechodzą do dalszego działania. Zwykle podczas kolejnej rozmowy proszą o pożyczkę.  Po pieniądze zwykle przysyłają „kolegę”, tłumacząc, że sami nie mogli przyjść, bo coś poważnego się akurat teraz wydarzyło. Pomimo wielu ostrzeżeń ze strony policji w przeszłości zdarzały się przypadki, w których oszuści działający tą metodą pozbawiali osoby starsze oszczędności.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią uzyskania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

1. Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

3. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe.

4. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997
Pamiętajmy! Nie każdy, kto do nas dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary!

Powrót na górę strony