DZIAŁANIA "PIESZY"
Wczoraj, 12 lipca br., na terenie powiatu wejherowskiego przeprowadzone zostały działania prewencyjno - kontrolne ukierunkowane na zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.
Wczoraj, 12 lipca br., na terenie powiatu wejherowskiego przeprowadzone zostały działania prewencyjno - kontrolne ukierunkowane na zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.
Działania dotyczyły przede wszystkim najbardziej ruchliwych przejść dla pieszych, a więc miejsc, gdzie dochodzi do największej liczby potrąceń.
W trakcie działań policjanci zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowości w relacji kierujący -pieszy, prawidłowe poruszanie się po odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, jak również ujawnianie nietrzeźwych pieszych popełniających wykroczenia drogowe. Działania mają na celu zwiększenie świadomości obu grup, a zwłaszcza pieszych, którzy często nie postrzegają siebie jako uczestników ruchu drogowego.
Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię wprost przed jadący pojazd.
W stosunku do osób popełniających wykroczenia nie było taryfy ulgowej. Policjanci ukarali mandatami karnymi prawie 60 osób, z tego aż 46 pieszych. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez niechronionych uczestników ruchu drogowego było przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.
Policjanci przypominają :
PIESZY POWINIEN
- Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - obserwacja ruchu pojazdów z obu kierunków.
- Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych - kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu.
- Nie wchodzić na jezdnię w sytuacji braku pełnej widoczności - zza pojazdu (szczególnie autobusu lub tramwaju w rejonie przystanków) bądź przeszkody.
- Nie wbiegać na jezdnię, lecz spokojnie wchodzić.
- Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.
- Przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych.
- Nie przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.
- W miarę możliwości być oznakowanym za pomocą światełek odblaskowych - młodzież poniżej lat 15 ma taki obowiązek.