Wiadomości

NIETRZEŹWI ROWERZYŚCI NA DROGACH

Data publikacji 24.07.2012

Wczoraj policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Teraz nietrzeźwym cyklistom grozi do roku pozbawienia wolności.

 

Wczoraj policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Teraz nietrzeźwym cyklistom grozi do roku pozbawienia wolności.

Wczoraj policjanci z Gniewina i Szemuda zatrzymali dwóch nietrzeźwych cyklistów. Pierwszego z nich do kontroli drogowej zatrzymali w Gniewinie na ul. Słonecznej. Podczas przeprowadzonego przez funkcjonariuszy badania trzeźwości, okazało się że cyklista miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci udaremnili mu dalszą jazdę.

Kilka godzin później funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Szemudzie zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który zygzakiem jechał po ulicy swoim rowerem. Po zatrzymaniu okazało się, że jest pijany, a w organizmie ma ponad promil alkoholu.

Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Wszyscy chcemy bezpiecznie korzystać z dróg, narzekamy na stan infrastruktury, na niewłaściwe zachowanie pozostałych użytkowników dróg, a tymczasem sami – no właśnie czy sami jesteśmy wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego ....? Sami wiec jesteśmy winni tragediom do których codziennie dochodzi na drogach.

Pamiętajmy! 

W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila

Zawartość alkoholu od 0,2 do 0,5 promila określono w przepisach jako stan po użyciu alkoholu – kierując pojazdem w takim stanie popełniasz wykroczenie.

Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila jest to stan nietrzeźwości. Kierując pojazdem w tym stanie jesteś przestępcą!!!

Nigdy nie jesteśmy w stanie ocenić wpływu alkoholu na swój organizm, bo zależy to od wielu czynników.

 

Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu:

- wydłuża czas reakcji

- pogarsza koordynację ruchów

- powoduje pogorszenie wzroku

- ogranicza pole widzenia

- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości

- znacznie obniża samokontrolę i koncentrację

- powoduje błędną ocenę własnych możliwości

Alkohol zwiększa poczucie pewności siebie i skłania do wykonywania ryzykownych manewrów na drodze – w konsekwencji nietrzeźwy ogromne zagrożenie dla siebie i innych, którzy znajdują się na drodze.

Powrót na górę strony