Wiadomości

KILKA RAD OD POLICJANTÓW BY ŚWIĘTA BYŁY BEZPIECZNE

Data publikacji 05.12.2013

W grudniu wszystkich ogarnia szaleństwo zakupów. Wszędzie panuje ścisk i tłok. Nasze zachowania stają się rutynowe. Do momentu, kiedy zaczynamy nerwowo szukać swojego portfela czy telefonu komórkowego.

W grudniu wszystkich ogarnia szaleństwo zakupów. Wszędzie panuje ścisk i tłok. Nasze zachowania stają się rutynowe. Do momentu, kiedy zaczynamy nerwowo szukać swojego portfela czy telefonu komórkowego.

Okres gorączki przedświątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Kieszonkowcom sprzyja tłok, nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze i kluczyki do samochodu. Często kradzież samochodu poprzedzona jest wcześniej kradzieżą kieszonkową kluczyków do pojazdu.

Najlepszą przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą. Nie możemy zapominać, że uważać także musimy przy bankomatach. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Bezpieczne zakupy w sieci

Zakupy przez Internet są wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. Niestety również w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

• pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, gdy kupujemy na aukcji internetowej, sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak pozytywnych komentarzy lub ich mała liczba powinny wzbudzić naszą czujność;

• używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć;

• korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;

• przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Zwróćmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;

• przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol „zamkniętej kłódki”, a na końcu adresu – literki "https". Czasem można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;

• otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, tak unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;

• zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;

• kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;

• jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa. 

Wychodząc z domu

Planując wyjazd do rodziny na święta, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują i wykorzystują nieobecność domowników. Dobre zamki to jedno, ale pamiętajmy, by wszystkie je pozamykać i pamiętajmy także żeby sprawdzić przed wyjazdem czy wszystkie okna również są zamknięte. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

Bezpieczeństwo podczas podróży

Wyjeżdżając do bliskich, musimy zrobić wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu auta do zimowych warunków. Wymiana opon letnich na zimowe powinna być normą.

Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. 

W tej wielkiej gorączce świątecznej zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Powrót na górę strony