Wiadomości

TWÓJ NAPÓJ POD KONTROLĄ

Data publikacji 24.07.2014

ABC bezpieczeństwa

ABC bezpieczeństwa

A – jak atmosfera. Tworzą ją ludzie, nie alkohol czy inne środki psychoaktywne.  Pod ich wpływem tracisz kontrolę – nie jesteś także w stanie się obronić. Możesz stać się ofiarą przestępstwa.

B –  jak  butelka. Otwórz ją własnoręcznie (lub niech ktoś zrobi to w twojej obecności) i nie pozostawiaj bez opieki. Unikaj napojów podawanych w szklankach/kuflach/filiżankach. Ta zasada obowiązuje też w trakcie podróży (pociąg, autobus, samolot itp.).

C – jak częstowanie. Na imprezach nie dziel się napojami; nie pij napojów przygotowanych do rozlewania (dzbanki, misy itp.).

Ponadto stosuj się do kilku podstawowych zasad:

- Nie dopijaj napojów, nawet tych, które zostały pod „opieką” znajomych. Pamiętaj o tym również w trakcie spotkań towarzyskich czy biznesowych.

- Na imprezy chodź z osobami, do których masz zaufanie.

- Nie przyjmuj napojów od nowo poznanych osób i nie wychodź z nimi z lokalu. Nawet wówczas, gdy sprawiają wrażenie miłych i życzliwych.

- Jeśli poczujesz, że twoja reakcja jest niewspółmierna do tego, co piłaś/piłeś, natychmiast poszukaj pomocy przyjaciół z którymi przyszłaś/przyszedłeś. Imprezę/lokal opuść
w ich towarzystwie.

- Uważaj na osoby, które mają łatwy dostęp do tego co pijesz, bądź mają przy sobie małe pojemniki o pojemności ok. 20-30ml. Jeśli widzisz, że ktoś wlewa bądź wrzuca coś do napojów – reaguj. Powiedź o tym właścicielowi napoju, powiadom Policję.

Jeśli podejrzewasz, że stała/eś się ofiarą przestępstwa...

Jak najszybciej zgłoś się do najbliższej jednostki Policji – niektóre środki psychoaktywne       można wykryć w organizmie tylko w określonym czasie.

Nie bój się reakcji Policji. Obowiązkiem policjantów jest przyjęcie zgłoszenia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Po zgłoszeniu poproś o informację dotyczącą dalszego sposobu postępowania.

 

 

Powrót na górę strony