ODBLASKI RATUJĄ ŻYCIE
Wejherowscy policjanci apelują do wszystkich pieszych aby nosić odblaski. Jesienią i zimą, gdy zmrok zapada wcześniej i szybo robinię ciemno , bardzo ważnym jest aby być widocznym na drodze. To podstawowy element bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 31 sierpnia br. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym rozszerzająca obowiązek stosowania elementów odblaskowych przez pieszych. Znowelizowany przepis nakazuje wszystkim pieszym noszenie elementów odblaskowych, w przypadku gdy poruszają się oni po zmierzchu po drodze znajdującej się poza obszarem zabudowanym. Pomorscy policjanci dbając o bezpieczeństwo w szkołach i na spotkaniach na terenie całego województwa systematycznie rozdają elementy odblaskowe.
Wejherowscy policjanci apelują do wszystkich pieszych aby nosić odblaski. Jesienią i zimą, gdy zmrok zapada wcześniej i szybo robinię ciemno , bardzo ważnym jest aby być widocznym na drodze. To podstawowy element bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
31 sierpnia br. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym rozszerzająca obowiązek stosowania elementów odblaskowych przez pieszych. Znowelizowany przepis nakazuje wszystkim pieszym noszenie elementów odblaskowych, w przypadku gdy poruszają się oni po zmierzchu po drodze znajdującej się poza obszarem zabudowanym. Pomorscy policjanci dbając o bezpieczeństwo w szkołach i na spotkaniach na terenie całego województwa systematycznie rozdają elementy odblaskowe.
Przepis dotyczący obowiązku noszenia elementów odblaskowych nie dotyczy jedynie pieszego, który znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Warto jednak pamiętać, że za pieszego uważa się także osobę prowadzącą, pchającą lub ciągnącą rower, motorower lub motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, osobę poruszającą się na hulajnodze, deskorolce, rolkach, wrotkach etc. a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej. Znowelizowany przepis nie określa rodzaju, kształtu ani koloru odblasku; może to być to opaska, kamizelka, odblaskowa zawieszka itd.
Obowiązkiem pieszego jest noszenie odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, czyli od strony nadjeżdżających pojazdów. Najlepiej gdy odblask umieszczony jest jak najniżej, tak aby jak najwcześniej znalazł się w obszarze oświetlanym przez światła pojazdu. Kupując odblask, trzeba upewnić się, że jest to wyrób certyfikowany. Na metce powinno być zaznaczone, że spełnia on normę EN/PN 471 lub EN 13356. Element odblaskowy spełniający te normy widoczny jest z odległości 300-600 m, podczas gdy widoczność odblasków bez odpowiednich atestów nie przekracza z reguły 80 m.
Choć przepisy nie przewidują specjalnej kary za brak elementu odblaskowego, to na podstawie ogólnych przepisów o wykroczeniach, osoby, które odblasków nie będą stosowały, mogą otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.
Przypominamy. Powodem wielu wypadków jest brak możliwości dostrzeżenia pieszego poruszającego się przy krawędzi jezdni, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Przepisy rozszerzyły zakres obowiązku stosowania odblasków na wszystkich pieszych. Do tej pory obowiązywał on jedynie dzieci do piętnastego roku życia.
Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu policjanci podczas spotkań w szkołach rozdają elementy odblaskowe, które mają pomóc kierowcom, a przede wszystkim ocalić życie pieszym.
Źródło/ informacje zawarteh na stronie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego