BEZPIECZNIEJ NA POMORZU
Bezpieczeństwo mieszkańców regionu to podstawowy cel jaki stawiają sobie pomorscy policjanci. Zgodnie z najnowszym badaniem opinii publicznej nasza praca przynosi wymierne efekty, gdyż już 80% ludzi uznaje swoje miejsce zamieszkania za bezpieczne. Cieszymy się z tak dobrej opinii na temat pracy służb jednak jest to przede wszystkim powód do jeszcze intensywniejszej pracy, tak aby utrzymać pozytywny trend jaki uzyskali funkcjonariusze z Pomorza. Było to możliwe między innymi dzięki licznym akcjom prewencyjnym, które realizowane są na terenie naszego województwa.
Bezpieczeństwo mieszkańców regionu to podstawowy cel jaki stawiają sobie pomorscy policjanci. Zgodnie z najnowszym badaniem opinii publicznej nasza praca przynosi wymierne efekty, gdyż już 80% ludzi uznaje swoje miejsce zamieszkania za bezpieczne. Cieszymy się z tak dobrej opinii na temat pracy służb jednak jest to przede wszystkim powód do jeszcze intensywniejszej pracy, tak aby utrzymać pozytywny trend jaki uzyskali funkcjonariusze z Pomorza. Było to możliwe między innymi dzięki licznym akcjom prewencyjnym, które realizowane są na terenie naszego województwa.
Wykres 1. Czy, Pana(i) zdaniem Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie? (w%)
Źródło: CBOS, 12-19 marca 2016 r., N=1007
Wsłuchujemy się również w głos mieszkańców naszego regionu przy okazji tworzenia tzw. „Map zagrożeń bezpieczeństwa”. Przy okazji tych spotkań, jak również różnego rodzaju debat społecznych, każdy ma okazję do wypowiedzenia się na temat pracy policjantów ze swojej dzielnicy czy też miejscowości. Te uwagi są również brane pod uwagę chociażby przy planowaniu służb w danym regionie. Odnotowaliśmy również spadek liczby wypadków drogowych o 20%. Dynamika wypadków ze skutkiem śmiertelnym zmalała o 30%. Na drogach naszego regionu zginęło mniej osób niż w ubiegłym roku.
Wykres 2. Czy Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie? (w %)
Źródło: CBOS, 12-19 marca 2016 r., N=1007
SŁUŻBA RUCHU DROGOWEGO
Dziesiątki przeprowadzanych przez policjantów działań kontrolno – prewencyjnych na szczeblu wojewódzkim oraz powiatowym, współpraca ze społeczeństwem w zakresie zwalczania agresywnych zachowań uczestników ruchu drogowego oraz podejmowane przedsięwzięcia przez Zespoły Profilaktyki Społecznej przyniosły kolejne pozytywne efekty. W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2015 na naszych drogach odnotowano spadek zarówno liczby wypadków drogowych, jak i również ich negatywnych skutków.
Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach stanowi jedno z priorytetowych zadań Policji. Kierując się powyższą dewizą pierwsze trzy miesiące 2016 roku dla policjantów ruchu drogowego były okresem wytężonej pracy. W tym okresie przeprowadzono szereg przedsięwzięć, obejmujących swoim zasięgiem całe województwo. Przeprowadzone akcje ukierunkowane były przede wszystkim na kontrole prędkości i trzeźwości kierujących oraz kontrolę przewożenia pasażerów. Celem prowadzonych działań było również zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie kierującym, że piesi i rowerzyści również są uczestnikami ruchu drogowego. Wzmożona praca przyniosła wymierne efekty. Bazując na szacunkowych danych odnotowano spadek dynamiki liczby wypadków na poziomie 20%. Dynamika wypadków ze skutkiem śmiertelnym zmalała o 30%. Na drogach garnizonu pomorskiego zginęło mniej osób niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Również liczba osób rannych w wypadkach kształtowała się na niższym poziomie. Wśród przyczyn wypadków drogowych, w których byli zabici i ranni najczęściej upatrywać należy niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Niemniej jednak dane są optymistyczne, a policjanci aby utrzymać tendencję spadkową nadal będą pracować tak samo efektywnie by na drogach naszego województwa malała liczba zdarzeń, a uczestnicy ruchu drogowego, szczególnie niechronieni mogli czuć się bezpiecznie. W tym celu poszczególne jednostki Policji uwzględniając analizę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na podległym terenie oraz mając na uwadze przewidywane natężenia ruchu i lokalne uwarunkowania będą zapewniać wystarczającą ilości służb ruchu w celu ograniczenia tragicznych następstw zdarzeń drogowych.
SŁUŻBA KRYMINALNA
Policjanci z pionu kryminalnego również mają istotny wpływ na tworzenie poczucia bezpieczeństwa w lokalnych społecznościach. W prawdzie nie są tak widoczni jak funkcjonariusze umundurowani, jednak ich rozpoznanie środowisk przestępczych ma tu zasadnicze znaczenie dla późniejszego procesu karnego i postawienia ewentualnych przestępców przed sądem.
Wykres 3. Czy miejsce, w którym Pan(i) mieszka (dzielnica, osiedle, wieś), można nazwać bezpiecznym i spokojnym? (w %)
Źródło: CBOS, 12-19 marca 2016 r., N=1007
Odnosimy szereg sukcesów również na tym polu. Warto wspomnieć chociażby zatrzymanie 34 osób i zabezpieczenie ponad 100 kg dopalaczy będące efektem działań ponad 200 policjantów i strażników granicznych z całej Polski. Wśród zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej znalazł się również kierujący nią 42-letni mieszkaniec Warszawy. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, grupa rozprowadzała dopalacze na terenie Polski zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i w bezpośredniej sprzedaży. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie 18 podejrzanych usłyszało zarzuty. Grozi im kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności. To jedna z największych tego typu realizacji w naszym kraju.
ROZBILI GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ I PRZEJĘLI REKORDOWE ILOŚCI DOPALACZY
Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zwalczający przestępczość́ narkotykową we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej od dłuższego czasu rozpracowywali zorganizowaną grupę̨ przestępczą zajmującą się̨ wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski znacznych ilości dopalaczy. Substancje rozprowadzane były zarówno przez Internet jak i w sprzedaży bezpośredniej. Efektem pracy ponad 200 policjantów i strażników granicznych było przeszukanie kilkudziesięciu lokali i zatrzymanie 34 osób, w wieku od 18 do 46 lat, trudniących się̨ przestępczym procederem. W ciągu trzech dni podczas przeszukań́ prowadzonych na terenie całego kraju funkcjonariusze zabezpieczyli 106 kg rożnego rodzaju dopalaczy pakowanych zarówno w kilogramowe paczki, jak i pojedyncze porcje. Te niebezpieczne dla życia środki przechowywane były w specjalnie do tego celu wynajętych mieszkaniach i magazynach w Gdańsku, Gdyni, Warszawie, Grudziądzu, Kwidzynie, Jastrzębiu – Zdroju, Krakowie, Żywcu, Ujsołach oraz Zaskalu. Policjanci zabezpieczyli też 80 litrów substancji psychotropowych, z których możliwe jest wyprodukowanie tzw. pigułki gwałtu. W domach zatrzymanych kryminalni znaleźli również̇ 37 krzaków konopi, 150 gramów amfetaminy i kilkadziesiąt grzybków halucynogennych. Zabezpieczono również̇ gotówkę̨ - 460 tys. zł i 9,5 tys. euro.
18 zatrzymanych osób usłyszało zarzuty związane z obrotem dopalaczami bądź́ przygotowaniem do obrotu. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Czterech mężczyzn dodatkowo usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Wśród zatrzymanych jest kierujący grupą, któremu grozi jeszcze wyższa kara. Ten 42-letni mieszkaniec Warszawy wpadł w ręce stróżów prawa podczas transakcji. W jego samochodzie funkcjonariusze zabezpieczyli 1 kilogram dopalaczy i około 200 tys. zł.
Wszystkim podejrzanym w tej sprawie, grożą̨ wysokie grzywny i przepadek nielegalnie osiągniętych korzyści majątkowych.