Wiadomości

POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED OSZUSTWAMI „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA”

Data publikacji 03.08.2016

 Pomimo licznych ostrzeżeń i informacji w mediach, do jednostek Policji w całym kraju często wpływają zgłoszenia, dotyczące próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób przez oszustów podających się za członków rodziny lub policjantów.

 Pomimo licznych ostrzeżeń i informacji w mediach, do jednostek Policji w całym kraju często wpływają zgłoszenia, dotyczące próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób przez oszustów podających się za członków rodziny lub policjantów.

 

Od kilku lat policjanci z Wejherowa prowadzą działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie oszustwom metodą na tzw wnuczka/policjanta. Funkcjonariusze rozmawiają  z mieszkańcami i przekazują informacje o sposobach działania sprawców. W czasie zebrań osiedlowych czy sołeckich przestrzegają, aby nie przekazywać osobom obcym żadnych pieniędzy czy kosztowności.

Z dotychczasowych doświadczeń Policji wynika, że jedyny skuteczny sposób, aby ustrzec się przed tego typu przestępstwem, to nie przekazywać pieniędzy ani kosztowności osobom, których nie znamy. Sprawcy modyfikują swoje metody działania, wymyślają nowe historie, podają się za krewnych, kurierów, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ czy ostatnio także duchownych. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swoje działanie, oszukać starsze osoby i zdobyć pieniądze. 

Metoda działania zazwyczaj jest podobna. Na telefon stacjonarny dzwoni osoba i przedstawia się jako członek rodziny. Głos w słuchawce informuje swego rozmówcę, że nie pamięta adresu cioci/wujka/babci/dziadka i prosi o przypomnienie go, bo chce koniecznie się spotkać i porozmawiać, po czym rozłącza się. Po chwili z danym numerem telefonu łączy się mężczyzna, przedstawiający się za funkcjonariusza, najczęściej Centralnego Biura Śledczego Policji. Fałszywy funkcjonariusz informuje, że ściga przestępców, którzy kontaktują się telefonicznie z pokrzywdzonymi, w związku z czym są mu potrzebne pieniądze. Nakłania pokrzywdzonego, aby przekazał mu swoje oszczędności czy też kosztowności, które rzekomo mają przyczynić się do zatrzymania przestępców.

Niestety, pomimo licznych apeli i ostrzeżeń wiele osób wciąż przekazuje pieniądze i kosztowności nieznanym osobom i w ten sposób pada ofiarą przestępstwa. 

Apelujemy, zwłaszcza do osób starszych – nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za policjanta czy funkcjonariusza CBŚ. Policja tak nie działa! Funkcjonariusze nigdy nie proszą ani nie żądają pieniędzy. 

O telefonach i rozmowach, które budzą niepokój czy podejrzenia proszę natychmiast powiadomić policjantów – tel. 997 lub 112. W takich przypadkach policjanci reagują na każdy sygnał. Warto też zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach.
 

 

Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Powrót na górę strony