JAK USTRZEC SIĘ PRZED KRADZIEŻĄ Z WŁAMANIEM
W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do kilku kradzieży z włamaniem. Pamiętajmy, że aby zmniejszyć ryzyko włamania możemy się przed tym zabezpieczyć. Policjanci apelują o rozwagę i radzą, jak nie dać się okraść.
W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do kilku kradzieży z włamaniem. Pamiętajmy, że aby zmniejszyć ryzyko włamania możemy się przed tym zabezpieczyć. Policjanci apelują o rozwagę i radzą, jak nie dać się okraść.
W przeciągu ostatnich dni na terenie powiatu doszło do kilku włamań do domów jednorodzinnych. prawcy plądrowali mieszkania pod nieobecność domowników. Złodzieje plądrują nasze pomieszczenia w poszukiwaniu cennych rzeczy. Często ich łupem padają pozostawione pieniądze, złota biżuteria i laptopy.
Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna, nawet podczas chwilowej nieobecności lub snu domowników. Do włamania zachęcają słabe drzwi, łatwe do otwarcia zamki i brak zainteresowania sąsiadów.
Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje większe szanse na wykrycie sprawcy. Nie czekajmy ze zgłoszeniem przestępstwa i nie sprzątajmy, bo takie zachowanie niszczy dowody, które na miejscu kradzieży mógł zostawić złodziej.
Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą z włamaniem:
v Drzwi powinny zostać wyposażone w odpowiednie zamki z atestem.
v Okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku znacząco wpłynie na bezpieczeństwo - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek w oknach i drzwiach balkonowych (np. klamek na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek; nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
v Zainstaluj czujniki ruchu, gdyż włączające się oświetlenie może spłoszyć złodzieja.
v Zastosowuj czasowe włączniki prądu (wpinane do kontaktów)- które same uruchomią oświetlenie w naszym domu czy też dodatkowo włączą radio- tym samym złodziej odniesie wrażenie, że w domu ktoś przebywa.
v Dobrym zabezpieczeniem jest także system alarmowy.
v Pamiętaj - najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń do Policji.
Nie ryzykuj:
v Nie przechowuj w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Różne schowki w naszym mieszkaniu tj. jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności;
v Na portalach społecznościowych nie pisz z wyprzedzeniem o planowanym urlopowym wyjeździe, gdyż złodziej w ten sposób może się dowiedzieć, kiedy dom będzie stał pusty
v Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
v Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
Pamiętaj! Dzwoń do Policji, gdy:
v Zobaczysz osoby kręcące się po okolicy bez celu. Zarówno pieszo, jak i w pojazdach. Jeżeli widzisz obcą osobę w zaparkowanym aucie, która np. ciągle się rozgląda, spisz lub zapamiętaj markę pojazdu i numer rejestracyjny. Jeżeli wzbudzi twoje podejrzenia, powiadom policję.
v Zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
v Zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania.
Usłyszysz hałasy na posesji sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali