Wiadomości

JECHALI ZA SZYBKO – STRACILI PRAWA JAZDY

Data publikacji 09.05.2017

Wczoraj policjanci z wejherowskiej drogówki zatrzymali trzem kierowcom uprawnienia do kierowania pojazdami z uwagi na przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pomimo wielu apeli i tragicznych wypadków, amatorów niebezpiecznej jazdy nadal nie brakuje.

Wczoraj policjanci z wejherowskiej drogówki zatrzymali trzem kierowcom uprawnienia do kierowania pojazdami z uwagi na przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pomimo wielu apeli i tragicznych wypadków, amatorów niebezpiecznej jazdy nadal nie brakuje.

Wczoraj w Wejherowie patrol ruchu drogowego zauważył na drodze K6 w Wejherowie kierowcę peugeota jadącego ze znaczną prędkością. Wykonany przez funkcjonariuszy pomiar prędkości wykazał, że kierowca jechał 126 km/h na obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje prędkość 50 km/h.

Następnie niespełna godzinę później inny patrol z ruchu drogowego na tej samej trasie zauważył bardzo szybko jadącą  mazdę. Pojazd ten podążał drogą krajową nr 6 w kierunku Redy. Po dokonaniu pomiaru prędkości okazało się, że 26-letni kierujący jechał z prędkością 104 km/h w miejscu gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h.

Dzisiaj także już z samego rana, bo po godzinie 5:00 policjanci ujawnili kolejnego kierowcę, który znacznie przekroczył prędkość. Przeprowadzony pomiar wykazał, że opel insygnia, którym kierował 26-latek, jechał z prędkością 102 km/h.

Za powyższe wykroczenia kierujący zostali ukarani mandatami karnymi oraz na ich konta wpłynęło po 10 punktów karnych. Ponadto, każdemu zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami, które zostaną przesłane do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzyma ten dokument na 3 miesiące.

Przypominamy, że od 18 maja 2015 r. obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami. Między innymi w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzyma ten dokument na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3 miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy a kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. Przywrócenie prawa jazdy zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

 

Policjanci przestrzegają, że prędkość, z jaką jadą kierujący samochodami, będzie pod szczególna ich kontrolą. To właśnie nadmierna prędkość jest przyczyną największej ilości kolizji i wypadków drogowych.

Powrót na górę strony