Wiadomości

DBANIE O BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH TO DZIAŁANIE PRIORYTETOWE WEJHEROWSKICH POLICJANTÓW

Data publikacji 11.05.2017

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego to jedno z podstawowych zadań policjantów. Z tego powodu, wejherowska drogówka realizuje szereg przedsięwzięć, które mają ograniczyć liczbę wypadków drogowych i ich skutki. W ostatnich dniach funkcjonariusze przeprowadzili  wzmożone kontrole prędkości na drodze krajowej nr 6. Efektem tych działań było zatrzymanie praw jazdy 4 kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego to jedno z podstawowych zadań policjantów. Z tego powodu, wejherowska drogówka realizuje szereg przedsięwzięć, które mają ograniczyć liczbę wypadków drogowych i ich skutki. W ostatnich dniach funkcjonariusze przeprowadzili  wzmożone kontrole prędkości na drodze krajowej nr 6. Efektem tych działań było zatrzymanie praw jazdy 4 kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Istotnym elementem dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest organizowanie policyjnych działań kontrolno-prewencyjnych. W swojej codziennej służbie, funkcjonariusze ruchu drogowego reagują na wszelkie zakłócenia porządku i bezpieczeństwa ruchu drogowego, które pozwalają policjantom szczególnie mocno skupić się na jednym, wybranym elemencie systemu bezpieczeństwa, który wymaga poprawy. Wszystkie te przedsięwzięcia, podejmowane przez wejherowskich policjantów, mają ograniczyć liczbę wypadków drogowych i ich skutki. Policjanci kontrolują prędkość w wielu miejscach, na różnych drogach ale również tam, gdzie mieszkańcy poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wskazują takie naruszenia przepisów. W ostatnim czasie swoją uwagę w znacznej mierze funkcjonariusze skupili na poprawie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 6. W trakcie prowadzonych kontroli w ciągu ostatnich kilku dni policjanci zatrzymali 4 kierowców, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym. 

Wczoraj wieczorem około godziny 19:00 w Redzie funkcjonariusze zauważyli volkswagena jadącego z zawrotną prędkością. Na drodze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, 40-latka jechała z prędkością 142 km/h. Kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej, odebrano jej prawo jazdy. W związku z tym, że kierująca odmówiła przyjęcia mandatu, zostanie ona przesłuchana, a sprawa niebawem trafi do sądu, który może ukarać ją grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Kilka dni temu patrol ruchu drogowego zauważył na drodze K6 w Wejherowie kierowcę peugeota jadącego ze znaczną prędkością. Wykonany przez funkcjonariuszy pomiar prędkości wykazał, że kierowca jechał 126 km/h na obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje prędkość 50 km/h. Następnie niespełna godzinę później inny patrol z ruchu drogowego na tej samej trasie zauważył bardzo szybko jadącą  mazdę. Pojazd ten podążał drogą krajową nr 6 w kierunku Redy. Po dokonaniu pomiaru prędkości okazało się, że 26-letni kierujący jechał z prędkością 104 km/h w miejscu gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h. Następnego dnia, po godzinie 5:00 policjanci zatrzymali kolejnego kierowcę, który znacznie przekroczył prędkość. Przeprowadzony pomiar wykazał, że opel insygnia, którym kierował 26-latek, jechał z prędkością 102 km/h.

Za powyższe wykroczenia kierujący zostali ukarani mandatami karnymi oraz na ich konta wpłynęło po 10 punktów karnych. Ponadto, każdemu zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami, które zostaną przesłane do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzyma ten dokument na 3 miesiące.

Przypominamy, że od 18 maja 2015 r. obowiązują przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami. Między innymi w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce,stwierdzenie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzyma ten dokument na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3 miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy, a kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. Przywrócenie prawa jazdy zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

 

Policjanci przestrzegają, że prędkość, z jaką jadą kierujący samochodami znajduje się pod szczególną kontrolą. To właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn największej ilości kolizji i wypadków drogowych. Wejherowscy policjanci prowadzą kontrole drogowe każdego dnia.

Powrót na górę strony