Wiadomości

BEZPIECZNE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA I NOWY ROK

Data publikacji 14.12.2017

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas wyjazdów z domu, zakupów świątecznych oraz związanego z tym wszystkim zamieszania. Pamiętajmy, że szybciej zapada zmrok. W tej wielkiej przedświątecznej gorączce zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas wyjazdów z domu, zakupów świątecznych oraz związanego z tym wszystkim zamieszania. Pamiętajmy, że szybciej zapada zmrok. W tej wielkiej przedświątecznej gorączce zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Okres świąteczno-noworoczny oraz towarzyszący mu wzmożony ruch pojazdów i pieszych w rejonach placówek handlowych, targowisk oraz cmentarzy, jak i w środkach komunikacji publicznej, dworcach i przystankach przyczynia się do wzrostu liczby zdarzeń drogowych oraz wzmożonej aktywności grup przestępczych. Ponadto zmieniające się o tej porze roku warunki atmosferyczne stawiają wymogi zachowania szczególnej ostrożności nie tylko przez kierujących, ale także przez pieszych.  Zagrożenia te nakładają na policję podjęcie szczególnie wzmożonych działań prewencyjnych, dlatego, jak co roku prowadzona będzie akcja Bezpieczne Święta. Policjanci będą się starali zapewnić bezpieczeństwo osób odwiedzających kościoły, obiekty handlowe, jeżdżących środkami komunikacji miejskiej, obejmą nadzorem placówki bankowe oraz miejsca wypłaty pieniędzy celem zapewnienia bezpieczeństwa osobom dokonującym w tych miejscach transakcji finansowych. Będą prowadzone kontrole bazarów, targowisk oraz jarmarków świątecznych. Zostaną skierowane dodatkowe patrole w miejsca najczęściej odwiedzane przed i w czasie świąt.  Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców oraz odwiedzających nasz region.

Prowadzone będą kontrole prędkości, a z ruchu będą eliminowani nietrzeźwi kierowcy oraz samochody niesprawne technicznie. Egzekwowane będą przepisy dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach.


 Policjanci przypominają!

• nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;

• podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;

• trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;

• nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;

• torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz;

• unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu;

• portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;

• nie trzymaj gotówki w jednym miejscu;

• nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;

• nie demonstruj zawartości portfela;

• nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;

• podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki;

• klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;

• nie zostawiaj torebki na wieszaku , oparciu krzesła w punktach usługowych.

 

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych, swoje mieszkanie pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada.

 

 Wychodząc z domu: 

- zamknij wszystkie okna i drzwi.

-nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;

- zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;

- wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest zwłaszcza gdy wracamy po zmierzchu do domu;

- wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy też od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy szans złodziejowi.

 

"Niezapowiedziani goście" 

Przed świętami i w same święta często odwiedzają nas w domach osoby potrzebujące pomocy, akwizytorzy, itp. Otwierając im drzwi należy zachować ostrożność: 

- starać się nie wpuszczać takich osób, jeżeli jesteśmy sami w domu i w miarę możliwości prowadzić rozmowę przez drzwi, 

- dzieci i osoby starsze i samotne w ogóle nie powinny otwierać takim ludziom drzwi, nie zostawiać takiej osoby samej w mieszkaniu - zdarza się, że zostajemy poproszeni np. o przywołanie czy zapytanie o coś sąsiada, 

- nie dawać zaliczek na usługi i towary, nie odbierać towaru późnym wieczorem i jeśli jesteśmy sami w domu, 

- jeśli mamy wątpliwości -sprawdzać, czy dana osoba jest tą, za którą się podaje, np. dzwoniąc do firmy, w której rzekomo pracuje.

NOWY ROK

Szczególną uwagę musimy poświęcić dzieciom. W dużych skupiskach ludzi, np. podczas nocy sylwestrowej organizowanej na otwartej przestrzeni łatwo o zgubienie swoich pociech.

Nie zapominajmy także, że środkami pirotechnicznymi posługiwać się mogą tylko osoby dorosłe, sprzedaż osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Przed użyciem każdego rodzaju fajerwerków należy przeczytać obowiązkowo instrukcję obsługi, a także zachować szczególną ostrożność. Fajerwerki to świetna zabawa, lecz niewłaściwie użyta może stać się przyczyną ogromnej tragedii.

Jeśli zauważymy osoby, które naszym zdaniem zachowują się podejrzanie nie obawiajmy się zadzwonić na Policję (z telefonu stacjonarnego na numer 997, a z telefonu komórkowego na 112). Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony