2017 ROK Z KRAJOWĄ MAPĄ ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA– WPŁYNĘŁO PRAWIE 2600 ZGŁOSZEŃ
To już kolejny rok, kiedy mieszkańcy powiatu wejherowskiego za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Aby sprostać oczekiwaniom wprowadzono zmiany, dzięki którym osoby korzystające z aplikacji mają więcej możliwości. W ciągu 12 miesięcy 2017 roku wejherowscy policjanci odnotowali blisko 2592 zgłoszenia. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, wiele z nich się potwierdziło.
To już kolejny rok, kiedy mieszkańcy powiatu wejherowskiego za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Aby sprostać oczekiwaniom wprowadzono zmiany, dzięki którym osoby korzystające z aplikacji mają więcej możliwości. W ciągu 12 miesięcy 2017 roku wejherowscy policjanci odnotowali blisko 2592 zgłoszenia. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, wiele z nich się potwierdziło.
Policjanci z powiatu wejherowskiego podsumowali 2017 rok dotyczący funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.
W ciągu roku w powiecie odnotowano prawie 2600 zgłoszeń. Dużą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości - 1092, nieprawidłowe parkowanie - 379 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa - 276. Do drugiej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu
w miejscach niedozwolonych - 355 oraz miejsca, gdzie dochodzi do aktów wandalizmu 97.
Najwięcej, ponad 1100 zgłoszeń odnotowano w Wejherowie i gminie Wejherowo. Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 1248 zgłoszeń.
Najczęściej mieszkańcy informowali policjantów o przekraczaniu dozwolonej prędkości. Na tej podstawie funkcjonariusze wejherowskiej drogówki w tych miejscach prowadzili wzmożone kontrole prędkości nie tylko statyczne, ale także z wykorzystaniem video rejestratora i pojazdu nieoznakowanego. W niektórych przypadkach kierowcy tracili prawa jazdy na okres nawet 3 miesięcy, gdyż na terenie zabudowanym przekraczali dozwoloną prędkość powyżej 50 km/h. Policjanci w Wejherowie na ul. I Brygady Pancernej wielokrotnie reagowali na zgłoszenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości, podobnie na ul. Gryfa Pomorskiego oraz w Bolszewie na ul. Leśnej czy w Nowym Dworze Wejherowskim na ul. Wejherowskiej, w Zychowie na ul. Gniewowskiej, w Rumi na ul. Morskiej, Towarowej, Gniewowskiej, Cegielnianej oraz w Redzie na ul. Gdańskiej, Wejherowskiej, Obwodowej, Brzozowej.
Ponadto mieszkańcy powiatu wejherowskiego dość często sygnalizowali problem niewłaściwego parkowania w różnych miejscowościach powiatu wejherowskiego. W tym przypadku działania podejmowali już nie tylko policjanci z ruchu drogowego, ale także prewencji wraz z dzielnicowymi. Wiele takich sytuacji zostało potwierdzonych, a sami sprawcy wykroczeń ukarani. Mieszkańcy wskazywali także na niewłaściwą infrastrukturę drogową w wielu miejscach na drogach powiatu, w tym w kilku opisach także wskazali, że niektóre ulice są słabo oświetlone. Takie zgłoszenie dotyczyło ulicy Pomorskiej w Wejherowie. Na podstawie stwierdzonych nieprawidłowości na tej ulicy w październiku 2017 roku policjanci skierowali pismo do Zarządu Drogowego dla Powiatu Wejherowskiego i Puckiego z wnioskiem o doświetlenie przejść dla pieszych. W styczniu 2018 roku dwa przejścia dla pieszych znajdujące się przy tej ulicy zostały już doświetlone. Mundurowi byli także w takich miejscach, gdzie dochodziło do sytuacji spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Również i tam realizowane były częste kontrole przez policjantów, a sprawcy karani mandatami karnymi. Kiedy pojawiały się zgłoszenia o bezdomności, w tych miejscach policjanci sprawdzali czy faktycznie przebywają tam osoby bezdomne. W każdym przypadku kiedy mundurowi potwierdzali zgłoszenie, rozmawiali także z osobą bezdomną i przekazywali jej informacje na temat miejsc w których może otrzymać ciepły posiłek oraz znaleźć schronienie.
Dodatkowo policjanci potwierdzili oraz wyeliminowali nieprawidłowości w Redzie, przy ul. Gdańskiej w pobliżu dworca SKM, gdzie parking był nieprawidłowo oznakowany. W Rumi przy ul. Cegielnianej brakowało znaku zakaz wyprzedzania, w miejscowości Świchowo był niedrożny przepust drogowy.
Każda informacja od mieszkańców wpływa na bezpieczeństwo w ich rejonie zamieszkania, dlatego zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.