BEZPIECZNE ZABAWY NA ŚNIEGU I LODZIE
Dzieci bardzo lubią zabawy na lodowiskach czy innych ślizgawkach. Szczególnie w okresie ferii zimowych zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.
Dzieci bardzo lubią zabawy na lodowiskach czy innych ślizgawkach. Szczególnie w okresie ferii zimowych zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.
Pamiętajmy także, aby dzieciom zawsze przypomnieć, że jeziora, sadzawki i stawy nie są to miejsca do zimowej zabawy.
• Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
• Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić osoby dorosłe - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
• Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora.
• Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma- gdy jesteśmy sami (dotyczy to także wędkarzy).
• Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.
• Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
• Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę. Pamiętajmy także, że również nieostrożne dziecięce zabawy na śniegu mogą być niebezpieczne.
Dlatego trzeba stosować się także i tutaj do pewnych zasad bezpieczeństwa: - wchodząc na górkę z sankami, nie można wchodzić po trasie zjeżdżania, - podczas zjazdu w miarę możliwości trzeba panować nad prędkością sanek, tak by zdążyć zahamować w razie potrzeby, - nie zjeżdżać z górki w pobliżu drogi- gdyż można wjechać wprost przed nadjeżdżający samochód - dobrze jest stosować kask ochronny, podobnie jak w przypadku jazdy na łyżwach czy rolkach, gdyż w razie upadku czy uderzenia/zderzenia ochroni on głowę dziecka.