SPOTKANIA Z WEJHEROWSKĄ MŁODZIEŻĄ W SZKOŁACH O PRZEMOCY, CYBERZEMOCY I DEMORALIZACJI
Policjanci z wejherowskiej jednostki spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie. Celem spotkania było przypomnienie uczniom szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych zasad odpowiedzialności prawnej młodych ludzi za nielegalne, bezprawne i demoralizujące zachowania.
Profilaktyk oraz dzielnicowi odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie. W czasie spotkania z młodzieżą funkcjonariusze przestrzegali uczniów przed różnego rodzaju nielegalnymi zachowaniami i konfliktami z prawem.
Policjanci przypominali nastolatkom zasady ich odpowiedzialności za popełnianie czynów karalnych i demoralizujące zachowanie. Mundurowi podkreślali, że młody wiek nie zwalnia z odpowiedzialności za niezgodne z prawem zachowania, a zasady postępowania z nieletnimi popełniającymi czyny karalne regulują przepisy Ustawy o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na szczególnie niebezpieczne zachowania wśród uczniów, a dotyczące narażenia innych na utratę zdrowia albo życia. W takich przypadkach kiedy życie lub zdrowie innej osoby jest zagrożone uczniowie powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji tak niebezpiecznych zachowań. Dokładnie omówili cyberprzemoc oraz hejt, który występuje w ich otoczeniu. Podczas spotkania wskazywali, że sprawcy przemocy, cyberprzemocy powinni ponieść konsekwencje i że takie zachowania nie są bezkarne. Każda osoba, która została skrzywdzona czy to za pośrednictwem Internetu czy przez tzw. bulling szkolny powinna to zgłosić do pedagoga szkolnego, bądź wychowawcy a już na pewno powiedzieć o tym rodzicom, którzy też będą mogli odpowiednio zareagować na taką przemoc i wdrożyć odpowiednie procedury.
Udział wejherowskiej młodzieży w policyjnych prelekcjach profilaktycznych jest stałym elementem współpracy funkcjonariuszy z miejscowymi placówkami oświatowymi na rzecz zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich w powiecie. Spotkania te, mają na celu podniesienie świadomości prawnej młodych osób, a także uświadomienie im, że naganne zachowania ponoszą za sobą dalsze konsekwencje, wynikające z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.