Spotkanie z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Bolszewie
Policjanci z wejherowskiej komendy we wtorek przeprowadzili spotkanie z rodzicami uczniów z Szkoły Podstawowej w Bolszewie. Celem spotkania było uświadomienie rodzicom konsekwencji zachowań dotyczących narażenia życia albo zdrowia innych osób, a także przybliżenie zagadnienia demoralizacji i niedostosowania społecznego. Ponadto została omówiona także odpowiedzialność nieletnich za popełnione czyny karalne oraz przejawy demoralizacji.
Dzielnicowy oraz specjalista do spraw prasowo – informacyjnych wejherowskiej komendy w Szkole Podstawowej w Bolszewie we wtorek przeprowadzali spotkanie z rodzicami uczniów tej szkoły. Podczas spotkania rodzice i opiekunowie dowiedzieli się informacji na temat przejawów demoralizacji i niedostosowania społecznego oraz konsekwencji sytuacji narażenia życia bądź zdrowia innych osób, w tym jakie konsekwencje może ponieść osoba nieletnia w przypadku agresywnych zachowań (przemocy fizycznej i psychicznej) wobec swoich koleżanek i kolegów. Podczas spotkania rodzice mogli posłuchać na temat naruszenia zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, włóczęgostwa itp.. Rodzice także zyskali świadomość, że sąd rodzinny może zobowiązać rodziców bądź opiekuna do naprawnienia w całości lub części szkody wyrządzonej przez nieletniego, a także zobowiązać do określonego zachowana , jak i zabronić kontaktu z niektórymi osobami. Dowiedzieli się także o konsekwencjach, które grożą dzieciom, które popełniły czyn zabroniony w tym naraziły inne osoby na utratę zdrowia albo życia. Podczas spotkania była także mowa o obowiązkach rodzicielskich, o zwiększeniu nadzoru nad dziećmi –w kwestiach także m.in. korzystania z Internetu. Zebrani także dowiedzieli się o konsekwencjach które można ponieść w wyniku znieważenia lub naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, którym w trakcie wykonywania obowiązków jest także nauczyciel w szkole (kadra pedagogiczna).
Podczas spotkania rodzice dowiedzieli się także w jaki sposób przejawia się stalking (cyberprzemoc – komentowanie oraz publikacja wizerunku) i że czasem dzieci nawet nie są świadome, że same mogą stać się sprawcami tego czynu zabronionego. Nie zabrakło informacji na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.