Policyjne podsumowanie działań na półmetku wakacji w wejherowskim powiecie
Już za nami półmetek wakacji. Dla wielu osób to czas relaksu oraz dalekich podróży. Dla policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oraz podległych jednostek to okres wytężonej pracy. Funkcjonariusze w tym czasie dbają o bezpieczeństwo nad wodą, odwiedzają obozy harcerskie oraz spotykają się z dziećmi wypoczywającymi na półkoloniach.
Akcja „Bezpieczne wakacje 2019” trwa od 19 czerwca do 31 sierpnia br. W tym czasie policjanci z powiatu wejherowskiego, dzielnicowi oraz funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką społeczną, każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Dlatego też w tym okresie wakacyjnym odwiedzają dzieci i młodzież wypoczywającą na obozach i półkoloniach, mówią o prawidłowych zachowaniach nad wodą, jak i w ruchu drogowym. Mundurowi podczas spotkań informują, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska oraz takie formy zabawy i spędzania wolnego czasu, które zagwarantują bezpieczny wakacyjny wypoczynek. Podczas spotkań profilaktycznych na obozach, półkoloniach czy na plażach policjanci przypominają także o zachowaniu ostrożności na drodze, zachęcają do stosowania elementów odblaskowych. Uczestnicy tych spotkań dowiadują się, które zachowania na drodze są niewłaściwe i bardzo niebezpieczne oraz jakie z tego mogą wynikać konsekwencje. Mundurowi przypominają i zachęcają do stosowania kasków i innych elementów ochronnych, podczas jazdy na rowerze, rolkach i hulajnodze. W ramach codziennej służby policjanci patrolują również tereny przyległe do miejsc wakacyjnego wypoczynku.
Wejherowscy policjanci przygotowania do sezonu wakacyjnego rozpoczęli już w czerwcu, jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. Wtedy w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz zebrań i debat z mieszkańcami, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” rozmawiali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także wskazywali zagrożenia z jakimi mogą spotkać się najmłodsi i jak ich unikać.
Na półmetku wakacji przyszedł czas na krótkie podsumowanie działań wejherowskich policjantów. Każdego dnia policjanci podejmowali kilkadziesiąt interwencji. Mieli do czynienia z zakłóceniami porządku, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, czy też kradzieżami sklepowymi. Sprawy najczęściej kończyły się nałożeniem mandatu, ale także w niektórych przypadkach skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. W powiecie wejherowskim mieszkańcy aż 194 razy nanieśli nowe zgłoszenia na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde ze zgłoszeń było weryfikowane. Za nami także zabezpieczenie imprez masowych i kulturalnych, m.in. wizyta Prezesa Rady Ministrów na Festynie w Kielnie; festyn w Czymanowie, Redzie, Rumi i Wejherowie, które przebiegły spokojnie, policjanci nie odnotowali poważnych zdarzeń. Policjanci prewencji zabezpieczali także szlak kolejowy podczas przejazdów kibiców, sparingi piłkarskie, mecz w Wejherowie pomiędzy drużynami Gryf Wejherowo – Widzew Łódź, zgromadzenia, angażując policjantów kilkadziesiąt razy do tych przedsięwzięć.
W Lubiatowie nadmorskie plaże są pod stałym nadzorem miejscowych policjantów oraz funkcjonariuszy z Oddziałów Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy w okresie letnim wspierają mundurowych w pełnieniu służby na terenie gminy Gniewino i Choczewo. Dodatkowe siły policyjne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów odwiedzających te miejscowości.
Policjanci posiadający specjalistyczne przeszkolenie, patrolują jezioro Żarnowieckie łódką w Gminie Gniewino i interweniują w niebezpiecznych sytuacjach. Mundurowi zawsze kiedy jest ku temu okazja spotykają się z dziećmi i młodzieżą i przypominają o bezpieczeństwie nad wodą. W ostatnim czasie pod koniec lipca zabezpieczali pielgrzymkę na łodziach która z przystani w Nadolu płynęła do Lubkowa.
Wakacje to przede wszystkim wzmożony ruch na drogach. Policjanci z ruchu drogowego, szczególnie podczas zmiany turnusów, dbają o bezpieczeństwo podróżnych, aby każdy z nas bezpiecznie dojechał do celu. Pomimo licznych działań i apeli wciąż najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji jest niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Dlatego policjanci kontrolują prędkość ręcznymi radarami, także kaskadowo oraz nagrywają wykroczenia wideorejestratorem. Od początku wakacji policjanci zatrzymali 36 praw jazdy kierowcom, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h, łącznie zatrzymali 59 praw jazdy w związku z powodowaniem zdarzeń drogowych oraz kierowcom pod wpływem alkoholu, sprawdzili trzeźwość blisko 4700 kierowców. Mundurowi sprawdzają także stan techniczny autobusów i ciężarówek i kontrolują czas pracy kierowców. Specjaliści z ruchu drogowego wyjaśniali także okoliczności kolizji drogowych oraz wypadków, także ze skutkiem śmiertelnym. Mundurowi zatrzymali w lipcu 134 dowody rejestracyjne, ujawnili 14 nietrzeźwych kierujących, łącznie 33 kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu. Ponadto policjanci ujawnili 3 kierowców, którzy mieli cofnięte uprawnienia przez uprawniony organ oraz w 6 przypadkach wystąpili z wnioskiem do sądu o zastosowanie sądowego zakazu kierowania, zatrzymali także 7 kierowców z sądowym zakazem. Mundurowi od rozpoczęcia wakacji przeprowadzili 21 działań w ruchu drogowym.
Wczoraj rozpoczął się ostatni miesiąc wakacji. Policjanci apelują do mieszkańców oraz osób wypoczywających na terenie powiatu o zachowanie rozsądku i rozwagi podczas wypoczynku.