Policjanci uczestniczą w zebraniach szkolnych z rodzicami i mówią o odpowiedzialności
Policjantka ds. profilaktyki społecznej z wejherowskiej komendy w minionym tygodniu przeprowadziła spotkanie z rodzicami uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie. Celem spotkania było uświadomienie rodzicom konsekwencji zachowań dotyczących m.in. przejawów demoralizacji i niedostosowania społecznego, zażywania narkotyków czy dopalaczy oraz stosowania cyberprzemocy. Ponadto została omówiona także odpowiedzialność nieletnich za popełnione czyny karalne oraz przejawy demoralizacji.
Wraz z rozwojem mediów elektronicznych ich rosnącą popularnością coraz częściej obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci i młodzież stosują coraz częściej cyberprzemoc nie zdając sobie sprawy, że za takie działanie ponosi się konsekwencje. Cyberprzemoc przejawia się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć, filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących. Policjantka zajmująca się na co dzień profilaktyką społeczną z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie tłumaczyła rodzicom jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Nadto zapoznała rodziców z przepisami z Kodeksu Karnego dotyczącymi stalkingu czy innych przestępstw jak groźby karalne, znieważenie czy naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, wypełnionej karty karnej oraz niemożliwości podjęcia pracy w pewnych zawodach, zwracając uwagę na to, iż młodzież czasami zapomina, że kończąc lat 17 podlega karalności z Kodeksu Karnego, co utrudnia podjęcie w przyszłości pracy m.in. w służbach mundurowych.
Policjantka omówiła także tematykę dotyczącą niebezpieczeństw dla życia i zdrowia związanych z zażywaniem dopalaczy i narkotyków oraz konsekwencji karnych wynikających z ich posiadania. Dodatkowo nie zabrakło tematyki związanej z Ustawą o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich i wyjaśnienia pojęć tj. demoralizacja, niedostosowanie społeczne oraz konsekwencji jakie mogą ponieść młodzi ludzie w związku z nagannym postepowaniem do ukończenia lat 18. Podczas spotkania wyjaśniono także obowiązki rodzicielskie wynikające z Ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, sprawowania pieczy nad dzieckiem, dbaniem by realizowało obowiązek szkolny.