Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa- podsumowanie 2019 roku
Wejherowscy policjanci podsumowali zgłoszenia mieszkańców powiatu wejherowskiego, odnotowane na krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa w 2019 roku. Przez cały 2019 rok zgłoszono na elektronicznej mapie powiatu 1806 sygnałów o miejscach, w których dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Każde z nich zostało zweryfikowane przez wejherowskich mundurowych.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie podsumowali ilość i charakter zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2019 roku. Odnotowano na niej aż 1806 zgłoszeń, z czego 664 zgłoszenia zostały przez mundurowych potwierdzone. Coraz większa ilość zgłaszanych sygnałów świadczy o tym, iż mieszkańcy powiatu zwiększyli swoją świadomość, oraz że chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego zamieszkania. Do takiego zainteresowania Krajową Mapą Zagrożeń z pewności przyczyniły się również spotkania z lokalną społecznością w formie debat społecznych, ale również spotkań organizowanych przez dzielnicowych. W trakcie tych spotkań policjanci za każdym razem propagowali to narzędzie jako sposób na wskazanie przez mieszkańców miejsc, w których zauważają niepokojące sygnały. Po naniesieniu takiego miejsca na mapę policyjne patrole sprawdzają wskazany problem po kilka razy.
Na przestrzeni ubiegłego roku na terenie powiatu wejherowskiego mundurowi odnotowali najwięcej zgłoszeń w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości (380), nieprawidłowego parkowania pojazdów (89) oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej (91).
W zdecydowanej większości naniesione na mapę zgłoszenia pokrywały się i dotyczyły tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla funkcjonariuszy, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami uzyskanymi przez funkcjonariuszy w trakcie organizowanych debat społecznych z mieszkańcami.
Mimo, że większość zdarzeń ma charakter incydentalny to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania. Podsumowując roczne statystyki dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wejherowscy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji.
Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji