Policjanci mówili o odpowiedzialności i o tym jak dbać o bezpieczeństwo osobiste w różnych sytuacjach
Wczoraj policjantka wraz z dzielnicowym z wejherowskiej komendy przeprowadzili spotkania z młodzieżą z klas VII, VIII Szkoły Podstawowej i I, II, III Szkoły Branżowej Towarzystwa Salezjańskiego w Kniewie. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży konsekwencji zachowań dotyczących m.in. przejawów demoralizacji i niedostosowania społecznego, zażywania narkotyków czy dopalaczy oraz stosowania cyberprzemocy, a także konsekwencje związane z popełnianiem przestępstw i wykroczeń. Ponadto omówili zasady dotyczące bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz kierowców.
Wraz z rozwojem mediów elektronicznych coraz częściej mamy do czynienia z cyberprzemocą, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Młodzież nie do końca zdaje sobie sprawę, że stosowanie cyberprzemocy niesie ze sobą dość poważne konsekwencje. Policjanci wyjaśnili przepisy z Kodeksu Karnego dotyczącymi stalkingu czy innych przestępstw takich jak groźby karalne czy przemoc oraz bójki i pobicia. Omówili jaki wpływ na dorosłe życie ma wypełniona karta karna w tym wskazali na niemożliwość podjęcia pracy w pewnych zawodach, zwracając uwagę na to, iż młodzież czasami zapomina, że kończąc lat 17 podlega karalności z Kodeksu Karnego, co utrudnia podjęcie w przyszłości pracy w różnych zawodach, coraz częściej także w sektorze prywatnym.
Mundurowi omówili także tematykę dotyczącą niebezpieczeństw dla życia i zdrowia związanych z zażywaniem dopalaczy i narkotyków oraz konsekwencji karnych wynikających z ich posiadania w ramach akcji „Narkotyki i dopalacze zabijają”.
Na zakończenie spotkań funkcjonariusze omówili zasady dotyczące bezpieczeństwa pieszych. Szczegółowo na przykładach wyjaśnili młodzieży dlaczego odblaski są tak ważne w ramach akcji „Świeć przykładem” oraz omówili akcję „Patrz i słuchaj”. Zaprezentowano spoty reklamowe- profilaktyczne. Podczas spotkania nie zabrakło informacji na temat bezpieczeństwa rowerzystów.