TO JUŻ STO LAT MINĘŁO …
Jubileusz zawsze jest okazją do podsumowań. Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie w dniu 27 lipca 2020r. świętować będzie stulecie swojego istnienia. W przypadku, kiedy bilans tych podsumowań jest pozytywny, tym milej wspominać.
Ostatnie lata obfitują w okrągłe rocznice ważnych dla naszego Państwa wydarzeń. Początek XX wieku był w Europie momentem przełomowym. Jednym z najważniejszych było zakończenie I Wojny Światowej. W wyniku zaistniałych wydarzeń, na gruzach trzech imperiów narodziło się na nowo po 123 latach niewoli niepodległe Państwo Polskie.
Z racji uwarunkowań historyczno- geograficznych, procesy umacniania się państwowości na różnych ziemiach Rzeczypospolitej odbywały się niejednorodnie czasowo.
W 1919 roku powołano Policję Państwową, ale na Pomorzu ciągle jeszcze nieokreślone były ostateczne granice naszego Państwa. Po zakończonym sukcesem rajdzie generała Hallera, uwieńczonym uroczystymi zaślubinami Polski z morzem w Pucku, polską administrację państwową zaczęto tworzyć również na tej ziemi.
Komendant Policji Państwowej Okręgu Pomorskiego insp. Zygmunt Wiza Rozkazem nr 2 z dnia 27 lipca 1920 roku utworzył na terenie powiatu wejherowskiego Komendę Powiatową Policji Państwowej w Wejherowie. Pierwsza siedziba komendy mieściła się przy ul. Strzeleckiej 13, obecnie znajdują się tam mieszkania prywatne.
Entuzjazm towarzyszący budowaniu II Rzeczypospolitej powodował, że mimo wielu trudności, braków będących spuścizną po latach zaborów, struktury policyjne wybrzeża rozwijały się dynamicznie. Usytuowanie geograficzne, nienotowana wcześniej migracja ludności i rozwój technologiczny, stanowiły naturalne impulsy rodzące obowiązek wypracowania metod służących ciągłemu podwyższaniu poziomu profesjonalizmu naszych policyjnych przodków.
Później, podczas II Wojny Światowej funkcjonariusze wejherowscy wykazywali się bohaterstwem i patriotyczną postawą. Czterej - Anastazy Białkowski, Augustyn Kołodziejka, Jan Krajewski i Jan Kliczykowski, podzielili los innych Pomorzan bestialsko zamordowanych w lesie pod Piaśnicą.
Po formalnym rozwiązaniu Policji Państwowej, dekretem z dnia 7.10.1944 r. powołano Milicję Obywatelską. W realiach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, służbę pełnili funkcjonariusze tej formacji. Ten okres, pomijając oceniane dziś negatywnie uwarunkowania polityczne, nie był przecież wolny od doskwierającej ludziom przestępczości pospolitej. I z taką właśnie przestępczością mieli przede wszystkim do czynienia funkcjonariusze szczebla powiatowego. W tym czasie, przeprowadzili się oni do obecnej siedziby komendy przy ul. Dworcowej.
Wraz z wejściem w życie Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r., utworzono Komendę Rejonową Policji w Wejherowie, a następnie w związku z reformą administracyjną kraju od dnia 1 stycznia 1999 r. powstała Komenda Powiatowa Policji wraz z podległymi jednostkami. Reforma włączyła w ich skład Komisariat Policji w Rumi, funkcjonujący dotąd odrębnie.
Obecne realia trudno porównywać do tych sprzed II Wojny Światowej, co wynika przede wszystkim z przesunięcia granicy państwowej na zachód, rozwoju cywilizacyjnego, zmian mentalnych i demograficzno- socjologicznych, lecz niektóre kategorie przestępstw, szczególnie te przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu są ponadczasowe i nadal stanowią dotkliwy problem i wyzwanie dla Policji służącej lokalnej społeczności.
Historia, choć pasjonująca, nie każdego interesuje w równym stopniu. Aby nasze wspomnienia nie przypominały encyklopedycznej pozycji, warto wspomnieć, że najważniejszą wartością każdego miejsca, są funkcjonujący w nim i współtworzący ją ludzie. Nieustannie dokładamy wszelkich starań, aby być godnymi naśladowcami naszych poprzedników, których wkład w rozwój tej komendy jest do dziś widoczny i stanowi potwierdzenie ciągłości historycznej Policji.
Biorąc pod uwagą zmieniającą się rzeczywistość szukamy nowych rozwiązań dla budowania Policji profesjonalnej i właściwie funkcjonującej w realiach demokratycznego Państwa. Kierownictwo bardzo dużą uwagę przywiązuje do właściwego doboru kadr. Zależy nam, aby służbę w Policji pełnili ludzie empatyczni, chcący pomagać społeczeństwu i z szacunkiem traktujący drugiego człowieka. Bo policjant to nie tylko zawód, to przede wszystkim symbol i reprezentant państwa. Służba to powołanie, rodzaj misji.
Jeśli szanujesz i cenisz demokratyczny porządek, chcesz pomagać ludziom i czujesz, że mógłbyś tę misję spełniać tak, aby współtworzyć historię następnego stulecia polskiej Policji to serdecznie zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi.