Kolejne próby oszustw metodą „na funkcjonariusza” i „ratownika medycznego”
W sobotę policjanci otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustwa metodą „na funkcjonariusza” oraz na „ratownika medycznego”. Pamiętajmy, policjanci nie dzwonią przez telefon do mieszkańców i nie pytają o pieniądze oraz posiadany majątek. Mundurowi, kiedy chcą z kimś porozmawiać o jakiekolwiek sprawie, wzywają taką osobę do jednostki Policji, aby uczynić to osobiście, a interesant miał pewność, że rozmawia z prawdziwym funkcjonariuszem.
Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową stratą. W sobotę kilku mieszkańców w naszym powiecie otrzymało telefony od osób, które podawały się za funkcjonariuszy. Byli to jednak oszuści, którzy poinformowali rozmówców o tym, że ktoś ma ich podrobione dowody osobiste, a ponadto wypytywali w trakcie rozmów, czy pokrzywdzeni mają jakieś pieniądze w gotówce w domu albo na koncie w banku. Pamiętajmy, że policjanci tak nie robią, nie dzwonią przez telefon i nie wypytują o nasz majątek. Policja nie informuje nikogo o swoich działaniach. Jeżeli otrzymałeś taki telefon bądź o bardzo podobnej treści, to rozłącz się i zadzwoń na numer alarmowy 112.
W jednym z przypadków sposób działania sprawcy był inny. Nie było kontaktu telefonicznego, natomiast sprawcy zapukali do drzwi pokrzywdzonego, podali się za ratowników medycznych. Oszuści pod pretekstem wykonania jakichś badań i pobrania wymazów dostali się do środka. W takich przypadkach pamiętajmy, że jeśli sami nie wzywamy pomocy medycznej do domu, to nikt do nas sam nie przyjedzie. Nie wpuszczajmy do mieszkań nieproszonych osób i nie otwierajmy im drzwi. Jeśli mamy wątpliwości zawsze należy zadzwonić na numer alarmowy 112.
Pamiętajmy, że wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad:
Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie
- Przez telefon nie widzisz kto jest po drugiej stronie słuchawki, więc tym bardziej nie podawaj żadnych informacji, ani nie przekazuj pieniędzy. Zawsze upewnij się
- Pamiętamy, że Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelew, nie wypytują o posiadany majątek, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś miejscu.
- Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których piszemy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym swoich bliskich oraz policjantów dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
- Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu.
- Pamiętajmy że policjanci czy inni funkcjonariusze nie dzwonią do mieszkańców aby pytać ich o pieniądze, nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej, nie informują o swoich działaniach.
- Pamiętajmy o naszych rodzicach i dziadkach. Informujmy ich o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając różne opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.