Wiadomości

Nieletni w środku nocy zakłócali ciszę nocną, posiadali alkohol – sprawą nieletnich oraz sprzedaży im alkoholu zajmie się sąd

Data publikacji 09.11.2020

Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, pamiętać muszą o tym zarówno sprzedający, jak również kierownicy zakładów handlowych. Za przestępstwo określone w ustawie o wychowaniu w może odpowiedzieć sprzedawca, który sprzedał 14-latkowi alkohol. Grozi za to grzywna i utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.

Dziś przed godziną 2:00 w nocy dyżurny wejherowskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie zakłócaniu ciszy nocnej. Ze zgłoszenia wynikało, że dwóch młodych mężczyzn idzie ulicą i mają głośno włączony głośnik z muzyką. Na miejsce zostali skierowani policjanci prewencji, którzy ujawnili dwóch nieletnich zakłócających ciszę nocną. Policjanci w trakcie rozmowy z nieletnimi zauważyli, że mają przy sobie małą butelkę z alkoholem. Na tej podstawie ustalili skąd nieletni go mieli. Jak wstępnie ustalili policjanci, nieletni wskazali, że kupili go w jednym ze sklepów w Wejherowie. Teraz sprawą sprzedaży alkoholu osobie nieletniej zajmą się policjanci, którzy będą dokładnie sprawdzali czy faktycznie doszło do sprzedaży alkoholu osobie nieletniej.

W przypadku, kiedy potwierdzi się informacja, że pracownik sklepu, sprzedał alkohol osobie nieletniej musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Na tym jednak nie zakończy się sprawa. Z uwagi na to, że 14 i 15-latek przed 2:00 w nocy spędzali czas na ulicach miasta, bez nadzoru rodzicielskiego i w dodatku zakłócali spoczynek nocy oraz posiadali alkohol, ich zachowanie świadczyć może o demoralizacji, dlatego też sprawą zachowania nieletnich zajmie się sąd, który sprawdzi także, jaki sposób rodzice sprawowali nadzór rodzicielski. W takich przypadkach sąd może orzec karę nie tylko wobec nieletnich ale także władzę rodzicielską poddać pod nadzór kuratora sądowego.

Zgodnie z art. 208 Kodeksu karnego: osobie, która rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

W celu eliminowania tego typu przypadków, policjanci z przedstawicielami Miejskich i Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie dokonują kontroli w placówkach w, których odbywa się sprzedaż napojów alkoholowych. Mundurowi podczas spotkań w szkołach poruszają również tematy uzależnień oraz późniejszych konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu. Często młodzi ludzie będąc w stanie nietrzeźwości szybciej wchodzą w konflikt z prawem.

Każdy właściciel, kierownik oraz ekspedientka w placówce handlowej, w której sprzedawany jest alkohol musi postępować zgodnie z prawem i być szczególnie wyczulonym na klientów dokonujących zakupu tego typu towaru.

Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.

Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym , że:

Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,

2.osobom do lat 18, (…).

Art.43.

1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.

2.Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego wust.1.

3.W razie popełnienia przestępstwa określonegowust.1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

Powrót na górę strony