Dzień Babci i Dzień Dziadka
„Upływa szybko życie, jak potok płynie czas" - to słowa piosenki sprzed lat. W dniach 21 i 22 stycznia wielu z nas będzie składać życzenia ukochanym babciom i dziadkom. Czego im życzyć w tym dniu, aby na co dzień byli bezpieczni?
W bieżącym roku mamy do czynienia ze szczególnym zdarzeniem obejmującym swoją skalą cały świat. Oczywiście mówimy tu o pandemii, która jest często okazją dla oszustów i naciągaczy wykorzystujących łatwowierność i obniżoną czujność starszych i samotnych osób.
Rozmawiając z dziadkami, zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad, aby uchronić ich przed przestępcami:
- przy wypłacie większej gotówki z bankomatu lub dokonywaniu transakcji bankowej w drodze do domu powinna towarzyszyć im zaufana osoba;
- należy chronić wszelkie loginy, hasła dostępowe i numery PIN;
- nie otwierać wiadomości e-mail z nieznanych źródeł;
- kategorycznie nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli deklarują, że przysłali je członkowie naszej rodziny lub są osobami zaufania publicznego (np. policjantem, prokuratorem);
- nie podawać danych osobowych własnych i członków swojej rodziny nieznajomym osobom;
- będąc w parku, na cmentarzu lub w sklepie nie wolno zostawiać bez nadzoru torebki lub siatki, w których są pieniądze i dokumenty;
- przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy warto złożyć do depozytu;
- nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;
- nie otwierać drzwi i nie wpuszczać do mieszkania osób nieznajomych;
- warto utrzymywać więzi z sąsiadami. Mogą oni służyć pomocą, gdy będzie potrzebna.
Dlatego WNUCZKU pamiętaj!
Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom, będą częste kontakty, poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie.
BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW:
W kilku ostatnich latach seniorzy najczęściej padali ofiarami kradzieży, włamań i oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia. Blisko 80 procent pokrzywdzonych stanowią osoby powyżej 70 roku życia.
Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty. Oszuści bardzo często bazują na niewiedzy np. dotyczącej przepisów unijnych i próbują to wykorzystać wmawiając, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w mieszkaniu zostanie wykonany remont instalacji wodociągowej czy gazowej.
Te wszystkie argumenty to tylko pretekst aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Tak też się stało tym razem.
Schemat działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na wnuczka”.
Przestępca telefonuje do ofiary rozpoczynając rozmowę, nie przedstawia się, w zależności od głosu mówi babciu/dziadku, ciociu/wujku „To ja. Nie poznajesz mnie”. Tak ukierunkowuje ofiarę, żeby ta sama podała mu imię osoby dla siebie bliskiej. Tym samym podświadomie utwierdza ją w przekonaniu, że rozmawia z wnuczkiem. W trakcie rozmowy wmawia, że znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej np. spowodował wypadek i musi zapłacić, żeby uniknąć kary lub też ma niepowtarzalną okazję zarobienia dużych pieniędzy np. zakup samochodu po okazyjnej cenie. Legend jest wiele. Celem działania jest przekonanie rozmówcy o konieczności natychmiastowej pomocy. Następnie stara się ustalić ile oszczędności ma babcia, w domu czy w banku. Jeżeli jest to zadowalająca dla niego kwota prosi o spakowanie pieniędzy. Natomiast, jeżeli kwota jest niewystarczająca wysyła ją po pieniądze np. do bankomatu, znajomych, sąsiadów lub banku. Jeżeli rozmówca posiada duże oszczędności w banku namawia do ich wypłacenia. Oszust prosi o przygotowanie gotówki lub przelanie pieniędzy na wskazane konto bankowe. Zazwyczaj są to konta firm zajmujących się szybkimi międzynarodowymi transferami gotówki. W przypadku odbioru gotówki przysyła „zaufaną osobę” argumentując to brakiem możliwości osobistego odbioru.
Schemat działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na policjanta”.
Sposób działania sprawców jest taki sam jak w przypadku metody na wnuczka z tym, że jeszcze w trakcie pierwszego połączenia rozmowa nagle zostaje przerwana lub też zaraz po jej zakończeniu, do pokrzywdzonej/go dzwoni osoba podająca się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP i mówi, że wie o wcześniejszym telefonie i że Policja właśnie prowadzi działania/akcję/operację mającą na celu zatrzymanie sprawców, którzy przed chwilą dzwonili. Prosi o przekazanie im pieniędzy. Jednocześnie zapewnia, że wszystko jest kontrolowane przez Policję. Namawia seniora do współpracy argumentując to zatrzymaniem przestępców i uniknięciem przez innych potencjalnych pokrzywdzonych życiowego dramatu. Przekazując pieniądze osoba pokrzywdzona widzi je po raz ostatni.
W ostatnim czasie oszuści zmodyfikowali swój sposób działania i podczas rozmowy nakłaniają seniora do przekazania swojego loginu i hasła do konta bankowego internetowego, bądź proszą o zainstalowanie pewnego programu na komputerze czy telefonie, dzięki któremu będą mieli możliwość sterowania urządzeniem i zalogowania się do konta.
Pamiętajmy, że policjanci tak nie działają, nie proszą o pieniądze i o dane do logowania do konta bankowego. Kiedy przez telefon ktoś poprosi Ciebie o takie informacje natychmiast rozłącz się i powiadom o tym prawdziwych funkcjonariuszy.
Pamiętaj, jeśli masz babcię, dziadka bądź ich wiernym pomocnikiem i pomagaj w sytuacjach, które częstokroć wymagają szybkiej lecz rozsądnej decyzji. Rozmawiaj z dziadkiem i babcią o zagrożeniach jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu i o sposobach jakie mogą ich ustrzec przed problemami. Przestrzegaj, żeby nigdy nie wpuszczali osób nieznajomych do domu.
CIEKAWOSTKA
W nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego:
- ubranego w ciemny strój z odległości około 20-30 metrów;
- jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie z odległości około 50 metrów;
- gdy ma elementy odblaskowe z odległości około 150 a nawet 300 metrów!
Będąc uczestnikiem ruchu drogowego należy brać pod uwagę, że z wiekiem spostrzegawczość, czas reakcji oraz sprawność ruchowa ulegają pogorszeniu.